ŠILALIŠKIUS IŠTYRĖ DĖL KEPENŲ „TYLIŲJŲ ŽUDIKŲ“ IR TUBERKULIOZĖS

ŠILALIŠKIUS IŠTYRĖ DĖL KEPENŲ „TYLIŲJŲ ŽUDIKŲ“ IR TUBERKULIOZĖS

„Medicina practica“ laboratorijoje nemokamai ištyrus kelių dešimčių Šilalės rajono gyventojų kraują nustatyti keturi galimi mirtinai pavojingų hepatitų atvejai. Dar keturiems žmonėms modernus tyrimas parodė, kad jie serga tuberkulioze.

 

Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su medicininių tyrimų laboratorijų tinklu „Medicina practica“, buvo pakvietęs šilališkius nemokamai išsitirti kraują dėl itin pavojingų hepatitų B ir C infekcijų, o taip pat – dėl tuberkuliozės.

Prevencinės akcijos metu ištirti 43 gyventojai. Trims žmonėms nustatyti hepatito C viruso antikūnai, o dar vieno šilališkio kraujyje – hepatito B viruso paviršinis antigenas (HbsAg). Modernūs kraujo tyrimai dėl tuberkuliozės „QuantiFERON-TB Gold“ buvo atlikti 25 asmenims. Net keturiems iš jų teks susirūpinti dėl šios baltuoju maru vadinamos ligos.

Projektas buvo finansuojamas Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.

Kodėl gelbėja kraujo tyrimai

Kepenų tyliaisiais žudikais vadinami hepatitai B ar C dažnai laiku nepastebimi. Liga progresuoja ir žmonės kreipiasi į gydytojus tada, kai ji jau būna pažengusi, išsivysto lėtinis hepatitas ar jo komplikacijos. Tyrimai rodo, kad apie hepatito B diagnozę nežino keturi iš penkių, o hepatito C – trys iš keturių gyventojų.

Dauguma užsikrėtusiųjų neįtaria, kad nešioja tokį pavojingą virusą, nes ilgai jaučiasi pakankamai gerai. Infekcijai įsibėgėjant gali apimti bendras silpnumas, sumažėti apetitas, pykinti, patamsėti šlapimas, skaudėti sąnarius ir kt. Tačiau tokie požymiai jaučiami sergant ir kitomis ligomis.

Todėl laiku diagnozuoti hepatitus B ir C galima tik atlikus kraujo tyrimus.

Įtariant hepatitą C reikia atlikti anti-HCV (antikūnų) testą. Jeigu jis teigiamas, reikia papildomai atlikti kitus kraujo tyrimus. Beje, išgijus kraujyje visada išlieka hepatito C viruso antikūnai. Hepatito B viruso antigeno kraujyje teigiami rezultatai nustatomi po dviejų-šešių savaičių nuo užsikrėtimo.

Žmogus gali sirgti tiek ūmia, tiek lėtine hepatito forma. Jei liga laiku nediagnozuojama, ji dešimtmečiais tyliai ardo kepenis, kol išryškėja komplikacijos: kepenų nepakankamumas, cirozė ar pirminis kepenų vėžys.

Kada rizikuojama užsikrėsti hepatitais

Hepatitas B dažniausiai plinta lytiniu keliu, o taip pat – per kraują, nesteriliais įrankiais darant tatuiruotes, veriant auskarus, atliekant manikiūro, pedikiūro ar invazines procedūras, kai naudojami nesterilūs instrumentai, ir kt. Motina infekciją gali perduoti savo kūdikiui nėštumo bei gimdymo metu.

Hepatito C virusu dažniausiai apsikrečiama per užkrėstą kraują ir organizmo skysčius – panašiai kaip hepatitu B. Tačiau šis virusas rečiau plinta lytiniu keliu. Profilaktiškai pasitikrinti dėl hepatito  C ypač rekomenduojama žmonės, kuriems iki 1993 metų buvo atliktos chirurginės operacijos, inkstų hemodializės procedūros, perpiltas kraujas, jei kitam šeimos nariui diagnozuotas hepatitas, medikams, nėščiosioms, jei nors kartą vartoti injekciniai narkotikai, tiems, kurie turi daug lytinių partnerių ir kt.

Susirgus ūminiu hepatitu C tik 20 proc. ligonių pasveiksta savaime. Labai svarbu žinot, kad dabar net ir lėtinis hepatitas C yra beveik visiškai išgydomas, kai jis laiku diagnozuojamas. Šiuolaikiniai vaistai šią ligą gydo labai efektyviai.

Vienas gali apkrėsti 25 žmones

Tūkstančius metų egzistuojanti tuberkuliozė visame pasaulyje pasmerkia mirčiai daugiau žmonių nei bet kuri kita infekcinė liga. Lietuvoje sergamumas tuberkulioze 4,5 karto viršija Europos Sąjungos vidurkį, o ir mirštamumas nuo jos vienas didžiausių. Kasmet šalyje diagnozuojama apie 800 naujų šios ligos atvejų.

Tuberkuliozė plinta oru, dažniausiai užsikrečiama nuo sergančiojo artimoje aplinkoje. Įkvėptos ligos bakterijos nusėda plaučiuose, ten dauginasi, o per kraują jos gali patekti į kitus organus: inkstus, stuburo ar galvos smegenis. Vienas sergantysis tuberkulioze gali apkrėsti 25 žmones.

Dauguma užsikrėtusiųjų serga latentine tuberkulioze (slaptąja forma). Apie 10 proc. tokių atvejų išsivysto į aktyvią tuberkuliozę, kurią gydyti būna daug sunkiau – ligonis kosėja su skrepliais ar su krauju, jaučia skausmą krūtinėje, silpnumą, karščiuoja, praranda apetitą ir kt. Todėl labai svarbu atlikti efektyvius profilaktinius tyrimus.

Naujas galimybes latentinės tuberkuliozės diagnostikoje atvėrė inovatyvus gama interferono tyrimas „QuantiFERON-TB Gold plus“, kuris pastaraisiais metais vis plačiau naudojamas Lietuvoje. Paėmus kraujo atsakymas gaunamas vos per kelias dienas.

Šį tyrimą rekomenduojama atlikti ir suaugusiems, ir vaikams. „QuantiFERON-TB Gold plus“ testas pasižymi itin dideliu specifiškumu ir jautrumu, nesukelia šalutinio poveikio.

PRAŠOME GYVENTOJUS, KURIEMS ATLIKUS MINĖTUS TYRIMUS BUVO GAUTI TEIGIAMI REZULTATAI, NEDELSIANT KREIPTIS Į SAVO ŠEIMOS GYDYTOJĄ.

 

Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą