NĖŠČIŲJŲ DANTŲ PRIEŽIŪRA

image_big_3_33478935Kai laukiatės mažylio, labai svarbu pasirūpinti dantimis ir dantenomis. Nėštumo metu pakitus hormonų pusiausvyrai, padidėja rizika susirgti periodonto (dantenų ir kaulų) ligomis. Prasta burnos sveikata taip pat gali turėti įtakos vaisiaus vystymuisi. Nėščiosioms, sergančioms periodonto ligomis, kyla didesnė priešlaikinio gimdymo rizika, jos dažniau pagimdo mažo gimimo svorio mažylius. Prieš laiką gimusiems ir mažo gimimo svorio naujagimiams dažniau pasitaiko apsigimimų, vystymosi, elgesio sutrikimų, jie dažniau serga astma, ausų infekcijomis, jiems kyla didesnė staigios kūdikių mirties rizika.

Taisyklinga mityba užtikrina gerą burnos sveikatą. Be to, besivystančio vaisiaus dantys ir kaulai būna stiprūs. Nėštumo metu svarbu valgyti tinkamą maistą. Turėtumėte pakankamai gauti kalcio, vitamino A, C ir D, taip pat baltymų bei fosforo.

Nėštumo metu rekomenduojama reguliariai apsilankyti pas odontologą. Jis turėtų įvertinti jūsų burnos būklę ir profesionaliomis priemonėmis nuvalyti dantų apnašas. Tai geriausias būdas nustatyti ir išvengti periodonto ligų. Pirmą kartą pas odontologą turėtumėte apsilankyti pirmame nėštumo trimestre. Jeigu reikia gydyti ir taisyti dantis, geriausia tai atlikti tarp ketvirto ir šešto nėštumo mėnesių (antrajame trimestre). Burnos rentgenogramą nėštumo metu galima atlikti tik išskirtiniais atvejais.

Netgi rytinis pykinimas gali būti dantų ėduonies priežastis. Skrandžio sultys, likusios ant dantų paviršiaus, gali pažeisti dantų emalį. Jeigu vėmėte, išsiskalaukite burną vandeniu arba burnos skalavimo skysčiu tuoj pat, kai tik galėsite.

Dantis valykite bent du kartus per dieną minkštu šepetėliu. Naudokite fluoro turinčią dantų pastą. Kruopščiai nuvalykite dantų paviršių toje vietoje, kur jie siekiasi su dantenomis. Nepamirškite siūlo tarpdančiams valyti! Reguliariai apsilankykite pas odontologą viso nėštumo metu ir po gimdymo.

                Ar nepakenks dantims, jeigu tarp valgių užkandžiausite? Ne. Nėščiosioms naudinga tarp valgių užkandžiauti sveikais užkandžiais – taip jos patenkina maisto medžiagų poreikį. Tačiau venkite minkštų, saldžių ir lipnių užkandžių, kuriuose gausu angliavandenių ir cukrų. Kad išvengtumėte dantų ėduonies, nepamirškite išsivalyti dantų po kiekvieno užkandžio.

                Kodėl kraujuoja dantenos? Nėštumo metu pakitusi hormonų pusiausvyra paveikia ir dantenas – jos pasidaro jautresnės ir bakterijos greičiau sukelia dantenų uždegimą. Todėl dantenos parausta, patinsta ir pradeda kraujuoti. „Nėščiųjų gingivitas“ dažniausiai išsivysto tarp trečio ir devinto nėštumo mėnesio. Jautrias, kraujuojančias dantenas reikėtų švelniai nuvalyti dantų šepetėliu. Problemos dažniausiai išnyksta po gimdymo. Jeigu jos vargina ir toliau, pasikonsultuokite su specialistu.

                Ar tiesa, kad kiekvieno nėštumo metu moteris praranda po dantį? Ne. Kalcio, reikalingo vaisiaus dantims vystytis, gaunama iš maisto, kurį suvalgote, o ne iš jūsų dantų. Jeigu maiste kalcio nepakanka, kad būtų užtikrinti jūsų mažylio poreikiai, organizmas šios mineralinės medžiagos paima iš jūsų kaulų. Valgykite pakankamai pieno produktų ir jums bei jūsų vaisiui pakaks kalcio. Taigi nekils grėsmė jūsų kaulams.

                Kai moteris pastoja, ji žino, kad turi valgyti daug maisto medžiagų turinčius produktus ir gerti maisto papildą folio rūgštį, kad ji ir jos kūdikis būtų sveiki. Deja, daug besilaukiančių moterų pamiršta, kad šio periodo metu būtina apsaugoti savo dantis ir dantenas nuo periodonto ir kitų ligų.

Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Toma Voverienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą