Š. m. Spalio 23 d. Šilalės visuomenės sveikatos biure bei Laukuvos kultūros namuose lankėsi, kineziterapeutė Gintarė Pranaitienė, kuri skaitė paskaitą „Nugaros ir sąnarių skausmai bei jų profilaktika“. Biuras įgyvendina projektą „Šilalės rajono gyventojų sveikatos stiprinimas ir sveikos gyvensenos ugdymas“ finansuojamą ES ir savivaldybės biudžeto lėšomis. Viena iš projekto veiklų yra fizinio aktyvumo reikšmė sveikatai.
Nugaros skausmas – dažnas skundas, kurį gali sukelti daugybė priežasčių: degeneraciniai stuburo tarpslankstelinių diskų pokyčiai, diskų išvaržos; raumenų patempimas; stuburo iškrypimai, netaisyklinga laikysena ir kt. Šiuolaikiniu požiūriu skausmas suprantamas ne tik kaip paprastas ligos ar audinio pažeidimo simptomas. Skausmas yra nemalonus sensorinis ir emocinis patyrimas, susijęs su esamu ar galimu audinio pažeidimu ar nusakomas kaip toks pažeidimas.
Dažniausiai yra neįmanoma nustatyti vienintelę skausmo priežastį ir tenka išskirti kelias galimai realiausias arba jų derinius. Pagal vienus šaltinius, 80 proc. vyrų ir 60 proc. moterų, vyresnių nei 50 metų amžiaus, turi degeneracinių stuburo pakitimų, bet nejaučia skausmų. Vadinasi, ateityje, susiklosčius nepalankioms aplinkybėms (pavyzdžiui, ūmus stresas, peršalimas, sunkesnių daiktų nei paprastai kilnojimas bei nešiojimas), gali pasireikšti nugaros skausmu. Pagrindinę ir didžiausią nugaros skausmų dalį sudaro vadinamieji nespecifiniai skausmai, kurie gydant dažniausiai praeina per 4–6 savaites, nors ir nepavyksta tiksliai nustatyti jokios specifinės ligos ar išreikštos stuburo patologijos, kuri galėtų vėl sukelti šiuos skausmus ateityje.
Kiekvieną dieną pradėkite specialia mankšta, skirta stuburui. Turėkite įprotį bent 20–30 minučių kasdien skirti specialiai mankštai, lankstumo ir tempimo pratimams. Tai ne tik suteiks žvalumo, bet ir palaikys stuburo lankstumą ir raumenų jėgą bei ištvermę. Tuo pačiu bus aktyvinama kraujotaka ir medžiagų apykaita nugaros srityje. Specialistės teigimu, pratimai turi būti atliekami ne ilgiau kaip mėnesį, nes organizmas prie jų pripranta ir jie nebeturi norimo poveikio. Be to, svarbu pratimus atlikti lėtai, tempimą atliekant apie 30-40 s. Pasak lektorės, norint atpalaiduoti raumenis ir juos sustiprinti, pakanka kasdien atlikti po 3-4 pratimus.
Taigi, jei jus kankina nugaros skausmas, bandykite rasti šio sutrikimo priežastį, tačiau tuomet, jei „savigyda“ nepadeda, nedelskite, ir kreipkitės į specialistus, kurie tikrai ras geriausią išeitį, kaip būtų galima pašalinti skausmą.
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė
Projektas „Šilalės rajono gyventojų sveikatos stiprinimas ir sveikos gyvensenos ugdymas“ finansuojamas ES ir savivaldybės biudžeto lėšomis.