ĮVYKO V. SKIRKEVIČIAUS PASKAITA „ANTIBIOTIKŲ VARTOJIMO NAUDA IR PAVOJAI“

Spalio 23 d., Šilalės krašto neįgaliųjų sąjungoje, Kvėdarnos seniūnijoje ir Vingininkų kaimo bendruomenėje vyko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektoriaus, vaistininko. Žolininko, liaudies medicinos eksperto Virgilijaus Skirkevičiaus paskaitos.

Biuras įgyvendina projektą „Šilalės rajono gyventojų sveikatos stiprinimas ir sveikos gyvensenos ugdymas“ finansuojamą  ES ir savivaldybės biudžeto lėšomis. Viena iš projekto veiklų yra sveikos gyvensenos (ligų profilaktikos) mokymai.

Antibiotikai – vienas didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų. Jų pagalba sėkmingai buvo nugalėtos infekcinės ligos, kurių gydymas iki tol atrodė neįmanomas. Ir nors antibiotikai yra tinkamas ir efektyvus infekcinių ligų gydymo būdas, tačiau kai kuriais atvejais jų vartojimas nėra būtinas. Daugelis žmonių antibiotikus vartoja nesusimąstydami apie neigiamą vaisto poveikį, be gydytojo paskyrimo ar būtinybės. Reikėtų nepamiršti, kad antibiotikai veikia tik bakterijas ir visiškai neveikia virusų. Dėl per dažno antibiotikų vartojimo, daugelis bakterijų rūšių tapo jiems atsparios. Antibiotikai dažnai yra skiriami netikslingai, kadangi  daugeliui ligų galima rasti efektyvų gydymą pasitelkiant į pagalbą kitas priemones.

Neteisingai juos vartodami rizikuojame ne tik savo, bet ir ateities kartų sveikata. Sunerimti verčia pranešimai, kad pastaraisiais metais bakterijų atsparumas antibiotikams daugelyje Europos šalių grėsmingai didėja. Ir pagrindinė to priežastis – netinkamas antibiotikų vartojimas. Apklausos rodo, kad daugeliu atvejų antibiotikai vartojami be reikalo ir nežinant, kad jie negydo virusų sukeltų ligų.

Paskaitos klausytojams lektorius pasakojo apie teisingą antibiotikų vartojimą primindamas, kad pasveikti mums padeda ir vaistažolės, ir cheminiai vaistai, tačiau esant ūmiems procesams, atsiradus stipriam kosuliui ar pakilus aukštai temperatūrai, būtina imtis skubių priemonių, kreiptis į medikus, prireikus gerti gydytojo paskirtus vaistus. Žolelės veikia daug lėčiau ir švelniau, todėl labiau tinka lėtinėms ir lengvesnėms ligoms gydyti. V. Skirkevičius akcentavo, kad nereikėtų užsiimti savigyda, gerti vaistų saujomis, o su antibiotikais reikėtų elgtis ypač atsargiai, kadangi nesaikingas jų vartojimas jau padidino bakterijų atsparumą šiems vaistams.

Lektorius priminė, kad mus supanti gamta turi ne tik gerų priemonių gydytis, tačiau ji gali pasiūlyti ir gudrybių apskritai nesirgti. Kai chemijos pramonė siūlo daugybę ir įvairių vaistų, natūralios gamtos dovanos – tai ne mažiau veiksmingas ir  kur kas pigiau kainuojantis lobis. Pasak žolininko, esame įpratę tuoj pat ieškoti stiprių vaistų, antibiotikų, tačiau kartais paprasti ir lengvesni būdai gali būti daug naudingesni ir nesukelti šalutinių poveikių. V. Skirkevičius įsitikinęs, kad vaistus gali pakeisti žolelės, tačiau labai svarbu ne tik žinoti kiekvienos gydomąsias savybes, bet ir pažinti save.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Vilma Navardauskienė

Projektas „Šilalės rajono gyventojų sveikatos stiprinimas ir sveikos gyvensenos ugdymas“ finansuojamas ES ir savivaldybės biudžeto lėšomis.

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą