ŠILALĖJE AUGA SERGAMUMAS TUBERKULIOZE

Be pavadinimo1Kasmet kovo 24 d. visuomenė mini Pasaulinę tuberkuliozės dieną. Šia liga kasmet suserga apie 8,8 mln., miršta – apie 3 mln. pasaulio gyventojų (PSO duomenimis). Tuberkuliozė – viena iš grėsmingiausių, plačiai pasaulyje, o ypač Lietuvoje, paplitusių infekcinių ligų.

Tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kuri tarp žmonių plinta per orą su dalelėmis. Šią ligą sukelia mikobakterija, kuri dažniausiai paveikia plaučius, tačiau taip pat gali paveikti ir kitas kūno dalis. Žmogus gali užsikrėsti tuberkulioze įkvėpęs oro užkrėsto tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau gali niekada nesusirgti šia liga. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze. Ar užsikrėtęs žmogus susirgs šia liga priklauso nuo to kiek pateko į organizmą tuberkuliozės bakterijų, jų virulentiškumo ir žmogaus organizmo būklės. Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama jei yra kasdienis artimas kontaktas su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, mokykloje ar kitose įstaigose.

Pagrindiniai plaučių tuberkuliozės simptomai:

  • Kosulys, užtrukęs daugiau kaip tris savaites,
  • Kraujo ar skreplių atkosėjimas,
  • Karščiavimas, šaltkrėtis,
  • Naktinis prakaitavimas,
  • Silpnumas ar nuovargis,
  • Apetito stoka,
  • Svorio kritimas.

Pastebėjus požymius, kurie leidžia įtarti tuberkuliozę, būtina kreiptis į gydymo įstaigą, nes ši liga yra išgydoma, jeigu gydimas pradedamas laiku. O negydoma liga gali progresuoti į sunkias formas, pažeisti organus ir toks žmogus gali platinti šią ligą bei užkrėsti aplinkinius.

Lietuvoje sergamumo rodiklis tuberkulioze yra ypač aukštas ir todėl apie šią ligą būtina žinoti. Tuberkuliozės plitimą mūsų šalyje lemia socialinės (nedarbas, skurdas, alkoholio, narkotikų vartojimas) ir psichologinės (dalies sergančiųjų nesuvokimas šios ligos sukeliamų sveikatos sutrikimų sunkumo, nenoras gydytis ir baigti gydymo kursą, gydymo režimo pažeidimai) priežastys. Apie 50 proc. naujų tuberkuliozės pacientų – bedarbiai arba neturintys nuolatinio darbo, piktnaudžiaujantys alkoholiu, pažeidinėjantys gydymo režimą. Šie ligoniai – potencialūs infekcijos ir vaistams atsparios tuberkuliozės šaltinis. Tačiau užsikrėsti ir susirgti šia liga gali visi, neatsižvelgiant į amžių, uždirbamas pajamas ar išsilavinimą.

Remiantis statistikos departamento duomenimis 2015 m. Lietuvoje buvo stebimas  sergamumo tuberkulioze mažėjimas, tačiau Šilalės rajone pastebimas išaugęs šia liga sergančių asmenų skaičius: 2013 m. 100 tūkst. gyventojų teko 43,37 atvejų, 2014 m. jau  užfiksuoti 63,92 atvejai 100 tūkst. gyv., o 2015 metais šis skaičius išaugo iki 101,42/100 tūkst. gyv., kai tuo tarpu Lietuvos vidurkis 2015 m. buvo 41,86/100 tūkst. gyv..

Tauragės apskrityje 2015 metais užfiksuoti 68 susirgimai tuberkulioze, iš jų – 27 atvejai Šilalės rajone.  2015 metais Šilalės rajone net 3 asmenys mirė nuo tuberkuliozės. Iš visų įvairiose amžiaus grupėse sirgusių asmenų, 2015 metais daugiausia tuberkuliozė diagnozuota 35 – 44 metų asmenims, mažiausiai – vaikams. Tuberkuliozės registro duomenimis, Šilalės rajone buvo užfiksuotas 1 sergamumo tuberkulioze atvejis tarpe vaikų.

Esant tokiam dideliam sergamumui šia liga Šilalės rajone vykdoma tuberkuliozės profilaktinė programa. Šios programos tikslas – tarpžinybinis bendradarbiavimas, socialinė parama, švietėjiška veikla, siekiant patikrinti socialinės rizikos šeimas, socialinę riziką patiriančius ir socialiai nedraustus asmenis dėl sergamumo tuberkulioze ir reikalui esant  nukreipti gydymui. 2016 metais vien šios programos dėka 172 asmenys, patiriantys socialinę riziką pasitikrino ar neserga šia pavojinga liga.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Akvilė Petkienė

 

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą