SAUGOKIMĖS ERKIŲ!

Nors apie erkių platinamas ligas kasmet įspėjama, tačiau skaudžių nelaimių išvengti nepavyksta. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje kasmet mažiausiai vienas žmogus nuo erkinio encefalito miršta, o Laimo liga perserga tūkstančiai. Patariame įkandus erkei nelaukti, kol prasidės sunkios ligos simptomai, o pasitikrinti savo sveikatą. Reikėtų atlikti kraujo tyrimus dėl erkių pernešamų ligų tiems pacientams, kuriems buvo įkandusi erkė, taip pat – jei jau pasireiškė pirmieji simptomai. Antraip, galite tapti dar viena erkinio encefalito ir Laimo ligos auka.

Erkės įsisiurbimo mes dažniausiai nejaučiame, kadangi jų seilės turi nuskausminamųjų savybių. „Įsisiurbusios erkės maitintis gali nuo kelių dienų iki kelių savaičių, todėl radus tokį išpampusį gyvūną ant savo odos labai svarbu nesutrikti ir kuo greičiau jį ištraukti“
Ką daryti įkandus erkei

Aptikus erkę reikia ją kuo greičiau ištraukti. Nepastebėjus jos išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą „įšvirkš“ jums EE virusą arba bakteriją. Pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir netepkite jo riebalais. Pincetu pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją truktelėdami atgal. Erkės straubliukas susideda iš mažų kabliukų girliandos, todėl traukiant erkę nesukiokite jos į kairę ar dešinę. 

Apiplaukite žaizdelę vandeniu su muilu ar dezinfekuokite. Jeigu nepavyko pilnai pašalinti erkės ir liko galvutė, nedraskykite. Galvutę kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, blogai jaučiatės, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Stebėkite erkės įkandimo vietą ir savo savijautą nuo 2 iki 4 savaičių.

Dažniausios įkandimo vietos
Erkės dažniausiai įsisiurbia į tam tikras žmogaus kūno vietas. Tai tokios vietos, kuriose natūraliai susidaro kliūtys joms toliau judėti, kur trukdžius jų judėjimui sudaro drabužiai ar apavas. 

Erkės dažniausiai renkasi kuo minkštesnę ir švelnesnę odos vietą, kur gausu kraujagyslių. Medikai pastebi, kad daugiausiai erkių įkandimų yra fiksuojama paausiuose, pakinkliuose, kirkšnyse, pažastyse ir sprando srityje. Taip pat nereta erkių įsisiurbimo vieta yra krūtinė ir liemuo. Vaikams dažniausiai erkės įsisiurbia plaukuotoje galvos dalyje, natūraliose kūno raukšlėse. 

Gyvūnai taip pat kenčia nuo erkių įsisiurbimų. Dažniausiai erkės įkanda šunims. Jos renkasi vietas galvos srityje. Įprastai šuo uostinėja žemę palenkęs galvą, todėl būtent į šią vietą erkės patenka pirmiausiai. Galvoje daugiausia kraujagyslių, todėl tai – šilčiausia kūno dalis. Ant galvos dažnai būna trumpiausi plaukai ir erkėms lengviausia pasiekti odą. Šunims erkės dažnai įsisiurbia į lūpas, po ausimis ar kirkšnių srityje. 

Kaip taisyklingai ištraukti erkę?

Įkandus erkei reikia ją kuo greičiau ištraukti, kad į kraują nepaleistų galbūt nešiojamų virusų ir bakterijų. Erkę reikia suimti pincetu kuo arčiau kūno odos ir ištraukti staigiu judesiu. Erkę ištraukti geriausiai su erkėms skirtu pincetu, arba kitais specialiai erkėms ištraukti skirtais įrankiais. Erkėms ištraukti skirti pincetai ar kitos erkėms ištraukti skirtos priemonės parduodamos vaistinėse ar gyvūnams skirtų prekių parduotuvėse. Nepamirškite dezinfekuoti. Jei erkės galva lieka, išsigąsti nereikėtų – po kurios laiko organizmas pats pašalins svetimkūnį. Tačiau jeigu žaizdelė ima pūliuoti – būtina kreiptis į medikus.

Nesinaudokite senais metodais, pavyzdžiui, nespauskite erkės ją aptepę riebalais, nes taip erkė gali savo žarnyno turinį išvemti įkandimo vietoje, o tai padidina užsikrėtimo borelioze riziką. Jeigu erkė ištraukiama neatidžiai, įkandimo vietoje gali likti jos kūno dalių, kurios vėliau gali sukelti infekciją. Erkės straubliukas gali nulūžti, todėl, jei erkė ištraukiama neatsargiai, jis gali likti odoje. Ištraukę erkę įkandimo vietą nuvalykite dezinfekuojančiu skysčiu. 

Vilma Navardauskienė

Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą