Kiek sveria mokinio kuprinė?

sweet little blonde schoolgirl asking for help carrying heavy backpack or school bag full causing stress and pain on back due to overweight isolated on white background

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba tokius darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų. Įvairių šalių mokslininkų tyrimais įrodyta per daug sveriančių ar netinkamai nešiojamų kuprinių įtaka kaklo, pečių, nugaros skausmų, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi. Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikto tyrimo duomenimis, net 6 iš 10-ies 9–20 metų amžiaus mokinių skundėsi lėtiniu nugaros skausmu, susijusiu su sunkios kuprinės nešiojimu.

Visoje Lietuvoje skeleto – raumenų sistemos  sutrikimai užima pirmąją vietą  tarp visų sutrikimų, nustatomų profilaktinio sveikatos patikrinimo metu. Įvertinus 2014 metų Šilalės rajono visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių, dirbančių mokyklose pateiktus duomenis pastebėta, kad Šilalės rajone pagal nustatytų sutrikimų skaičių, skeleto – raumenų sistemos sutrikimai yra antroje vietoje ir jie sudarė 25 proc. visų sutrikimų. Taigi  viena iš galimų netaisyklingos laikysenos atsiradimo priežasčių –  per sunkios mokyklinės kuprinės, bei netaisyklingas jų nešiojimas.

Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva, rugsėjo mėnesį, visose Lietuvos mokyklose  buvo vykdoma jau kasmetine tapusi  Kuprinių svėrimo akcija, kurios pagrindinis tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvų dėmesį į mokyklinių kuprinių svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Akcijos dienomis buvo sveriamos 5 klasės mokinių kuprinės ir jie patys tam, kad būtų galima įvertinti, ar kuprinės svoris yra optimalus (kai pilnos kuprinės svoris sudaro ne daugiau kaip 10 % kūno svorio),  ar didžiausias leistinas (kai sudaro iki 15 % kūno svorio), ar kuprinės svoris viršija šias ribas (daugiau kaip 15 % kūno svorio), ir jau žaloja augančio vaiko organizmą. Vykdant akciją taip pat dėmesys buvo atkreipiamas į tai, ar vaikai turi specialias mokyklines, o ne turistines ar buitines kuprines, stebimas kuprinės tipas – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena, atsižvelgiama ir į tai, kaip mokinys nešioja kuprinę  – ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Jei mokinys tą dieną atsinešė papildomą krepšį kūno kultūros pamokoms, buvo vertinamas ir jo svoris.

Akcijos metu Šilalės rajone buvo pasverti  238 penktokai bei jų kuprinės. Tyrimo rezultatai parodė, kad kuprines, kurių svoris yra optimalus jų kūno svoriui ir mažesnis (iki 10 % kūno masės) nešioja 60% mokinių, 37% vaikų nešioja kuprines, viršijančias optimalų, tačiau dar nesiekiantį maksimalaus leistino jo kūno svoriui. Tai  yra riba, kuri dar nežaloja vaiko. Tačiau 3,3 % vaikų  kuprinių svoris viršijo maksimalų leistiną (daugiau kaip 15%  jų kūno masės).

Taip pat nustatyta,  kad  sunkias kuprines akcijos dieną turėjo daugiau mergaičių, nei berniukų.  Dauguma mokinių (95 proc.) kuprines nešioja taisyklingai – ant abiejų pečių. Deja tik 70 proc. moksleivių turi kuprines su atšvaitais išorinėje pusėje.

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės” (Žin., 2003, Nr. 94-4261), kurioje pažymima, kad draudžiama gamintojui kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Vykdant šią akciją pastebėta, kad dažna kuprinių svorio viršijimo priežastis tampa nereikalingų daiktų nešimasis į mokyklą: per daug vadovėlių, sportinė apranga ir kiti tai dienai  nereikalingi daiktai. Todėl pirmiausia tėveliai raginami atkreipti dėmesį ir stebėti ką vaikučiai nešasi kuprinėje.

Primename pagrindinius reikalavimus keliamus mokyklinėms kuprinėms:

  • Į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.
  • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio

kūno svorio

  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio.
  • Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.
  • Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių; diržai turi būti nei per daug

suveržti, nei per laisvi.

  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Jurgita Valančienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą