Daugelis mūsų tik įvykus nelaimei suprantame, kaip svarbu mokėti suteikti pirmąją pagalbą, kol atvyks greitosios pagalbos medikai, nes nuo to priklauso tolimesnė nukentėjusiojo būklė. Sugaištas laikas gali būti lemiamas nukentėjusio žmogaus gyvybei. Labai svarbios pirmosios 6 minutės. Jei ištikus staigiai mirčiai gaivinimas pradedamas iš karto ar praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms, yra didelė kvėpavimo ir širdies veiklos atkūrimo tikimybė. Po 4 minučių tikimybė labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimas Medikai ne visada gali per jas suspėti atvažiuoti. Jiems atvykus vėliau pagalba gali būti jau neefektyvi, nes smegenyse prasideda negrįžtami pokyčiai. Taigi skubi pirmoji pagalba, kurią suteikia šalia esantys žmonės yra gyvybiškai svarbi. Kiekvienas žmogus turi mokėti padėti užspringusiam, susižalojusiam, kraujuojančiam, vemiančiam, šilumos smūgio ištiktam nukentėjusiajam iki kol atvyks profesionalūs pagalbos teikėjai – greitosios pagalbos medikai.
Taigi šia aktualia tema š.m. gegužės 2 dieną Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo mokymus „Praktiniai pirmos pagalbos teikimo aspektai įvykio vietoje“, kuriuos vedė – pirmos pagalbos įgūdžių mokymų dėstytoja, greitosios medicinos pagalbos felčerė Jolanta Birbalienė. Mokymų metu klausytojams buvo pateikta informacija apie gyvybei pavojingas situacijas: užspringimą, gausų kraujavimą, klinikinę mirtį. Buvo mokoma kaip elgtis atsiradus sumušimams, išnirimams, lūžiams ir žaizdoms, kokia yra pirmoji pagalba apsinuodijimų, vabzdžių įgėlimų, gyvūnų įkandimų atvejais, kaip elgtis įvykus alerginei reakcijai ir anafilaksiniam šokui. Taip pat atskiras dėmesys skirtas 0-12 mėnesių kūdikių bei 1-8 metų vaikų pradiniam gaivinimui, pirmosios pagalbos suteikimui nudegusiam vaikui, bei kaip apsaugoti mažuosius nuo nelaimingų atsitikimų.
Daugeliu atveju, įvykus nelaimingam atsitikimui, svarbu nesutrikti, neišsigąsti, o vadovautis sveiku protu, įvertinti riziką, apsaugoti save, aplinkinius, nepakenkti nukentėjusiajam ir suteikti jam pagalbą, kol atvyks medikai. Pirmoji pagalba, tai paprasti tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus.