PSICHOLOGINĖS GEROVĖS IR PSICHIKOS SVEIKATOS STIPRINIMAS „KARTŲ PASAULĖŽIŪRA IR KONFLIKTAI“

PSICHOLOGINĖS GEROVĖS IR PSICHIKOS SVEIKATOS STIPRINIMAS „KARTŲ PASAULĖŽIŪRA IR KONFLIKTAI“

Š. m. balandžio 11 d., Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje vyko mokymai skirti stiprinti psichinę sveikatą. Mokymų tema „Kartų pasaulėžiūra ir konfliktai“. Mokymų tikslas – gauti žinių apie kartu gyvenančius asmenis, kurie priklauso skirtingoms kartų grupėms ir gerinti bendravimo įgūdžius toleruojant skirtingas pasaulėžiūras ir bendravimo stilių. Mokymus vedė medicinos psichologė Dovilė Navikienė.
Mokymų metu buvo siekiama:
• suteikti žinių apie kartas, vienu metu gyvenančias šiuolaikiniame pasaulyje.
• išsiaiškinti kartų konfliktų šaltinius kaip streso kilmės priežastis.
• suteikti žinių apie kartų konfliktų sprendimus. Stiprinti vienu metu gyvenančių skirtingų kartų asmenų tarpusavio ryšį.
• pašalinti psichologinius trikdžius bendraujant su skirtingų kartų atstovais. Stiprinti psichologinę gerovę.
• ugdyti toleranciją bendraujant.

Pagal Williamo Strausso ir Neilo Howe‘o teoriją, kas 20 metų užauga nauja unikali žmonijos karta, kuri formuojasi savitu laikotarpiu, paženklintu politinių krizių, kultūrinio pakilimo ar technologijų proveržio. Visa tai nulemia žmonių pasaulėžiūrą ir asmenybės savybes. Kartų idėja išpopuliarino versiją, kad tam tikro amžiaus žmones vienija panašūs įsitikinimai, požiūris ir elgesys, nes visi jie iki pilnametystės auga tuo pačiu istoriniu laikotarpiu.
Skirtingos kartos turi skirtingas vertybes ir savitą mąstymą, o ginant savo tiesas neišvengiama konfliktų. Vyresnės kartos atstovai linkę priekaištauti jaunimui, o atžalos dažnai skundžiasi tėvais, esą jie nespėja su šiuolaikiniu gyvenimo tempu. Kad sutartume šeimoje, mokykloje, universitete ar darbo kolektyve, turime būti tolerantiški ir gerbti vienas kitą. Tik supratę, kad negalime vienas kito pakeisti, akcentuodami gerąsias kiekvieno amžiaus žmonių savybes, sugebėsime taikiai išspręsti kilusius konfliktus.
Kartų konflikto reiškinys visuomenę apima kur kas plačiau. Per amžius egzistuojantis kartų konfliktas yra neišvengiamas, todėl nereikia tam priešintis, o tiesiog su tuo susitaikyti ir bandyti suprasti. Kartų konfliktas dažnai kyla dėl skirtingu laiku susiformavusios pasaulėžiūros ir moralinių vertybių. Pats žmogus kaip asmenybė susiformuoja iki 7–10 metų, o vėlesniais gyvenimo tarpsniais briaunos gali būti tik gludinamos.
Kiekviena karta turi tam tikrų skirtumų ir ypatybių, kuriuos reikia priimti, o ne minėtiems dalykams priešintis. Neretai iš vyresnės kartos žmonių galima išgirsti pasakymų, kad jų laikais buvo geriau, o dabartinis jaunimas yra blogas, tad kartų konfliktas yra neišvengiamas. Vienintelė išeitis – bandyti prisitaikyti prie savo laikmečio ir supančios aplinkos. Kiekviena karta yra tiesiog nauja ir turi savitumų. O kaip žinia, nauji ir mums neįprasti dalykai gąsdina. Reikia pasistengti iš kiekvienos kartos kažko išmokti.

Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą