PAMINĖTA PASAULINĖ ORGANŲ DONORYSTĖS DIENA

PAMINĖTA PASAULINĖ ORGANŲ DONORYSTĖS DIENA

Spalio 6 dieną asociacija „Gyvastis“ kvietė savivaldybes prisijungti prie akcijos, uždegiant žvakutes skirtas pagerbti organų donorus ir pabūti kartu. Ši iniciatyva Lietuvoje organizuojama jau 10-ąjį kartą. Prie šios iniciatyvos prisijungė ir Šilalės visuomenės sveikatos biuras. Šios dienos proga visą rugsėjo mėnesį mokiniai piešė piešinius šia jautria tema. Taip pat vyko informacijos sklaida, švietėjiška veikla organų donorystės tema, prisijungta prie žvakučių uždegimo akcijos.
Organų donorystė – labai jautri sritis, apie kurią visuomenėje dėl žinių stokos vis dar sklando daugybė įvairių mitų. Nuo to, kad gali prireikti organų transplantacijos, nėra apsaugotas nė vienas žmogus – nei vaikas, nei suaugęs, tačiau kol žmonės su tuo nesusiduria, dažnai būna linkę tikėti klaidingomis nuostatomis. Organų donorystė suteikia galimybę, pasibaigus vieno žmogaus gyvenimui, išsaugoti gyvybę net keliems kitiems sergantiems žmonėms. Nors organų transplantacija yra vienas didžiausių šiuolaikinės medicinos pasiekimų, tačiau dėl žinių trūkumo apie organų donorystę žmonės ima tikėti įvairiais mitais.
Nors artimojo mirtis visada skaudi ir beprasmė, tačiau ištartas taip organų donorystei net sunkiausioje gyvenimo situacijoje padeda atrasti prasmę ir išgelbėti iki 7 gyvybių.
Potencialus donoras – tai žmogus, kuriam pirmo smegenų mirties konsiliumo metu nustatyti klinikiniai smegenų mirties požymiai arba žmogus, kuriam nustatyta negrįžtamai nutrūkusi kraujotaka ir kvėpavimas. Ne visi potencialūs donorai tampa efektyviais, nes kai kuriais atvejais atlikus tyrimus paaiškėja, kad žmogaus organai yra netinkami transplantacijai arba potencialaus donoro artimieji nesutinka dovanoti organų donorystei. 2022 m. tokie atsisakymai sudarė 36,65 proc., o šių metų rugsėjį šis rodiklis siekia 31 proc.
Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos Lietuvoje laukia 308 žmonės: 84 – inksto, 27 širdies, 5 plaučių, 2 širdies-plaučių komplekso, 37 kepenų, 153 ragenų transplantacijos. Iš jų – 7 vaikai. Šių žmonių likimas priklauso nuo visuomenės pritarimo organų donorystei ir artimųjų apsisprendimo padovanoti savo artimojo organus po jo mirties.
Per šiuos 2023 metus Lietuvoje iš viso atlikta 140 organų ir audinių transplantacijų, kurios dovanojo viltį gyventi, pasveikti ir sugrįžti į pilnavertį gyvenimą sunkiai sirgusiems žmonėms.
Kalbėti apie organų donorystę yra sudėtinga, nes kartu kalbama apie mirtį ir artimų žmonių netektį. Vis dėlto toks pokalbis šeimoje yra labai svarbus ir reikalingas – netekties akimirką artimiesiems gali tekti nuspręsti, ar pritarti organų donorystei. Šiuo metu Lietuvoje maždaug 28 proc. artimųjų atsisako padovanoti mirusiojo organus donorystei. Tokiam artimųjų sprendimui didžiausią įtaką turi nežinojimas, ko būtų norėjęs velionis, ir sklandantys mitai, kurie gali išgąsdinti ir nuteikti žmones prieš šį kilnų poelgį.

Parengta naudojantis Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ ir Nacionalinio transplantacijos biuro informacija
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė

              

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą