NEFORMALAUS VAIKŲ ŠVIETIMO PASKAITOS ŠILALĖS RAJONO MOKINIAMS

NEFORMALAUS VAIKŲ ŠVIETIMO PASKAITOS ŠILALĖS RAJONO MOKINIAMS

Nuo 2015 m. Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo Neformalaus vaikų švietimo (NVŠ) programą.

Sveikata yra svarbiausias veiksnys žmogaus, o ypač vaiko organizmo veiklai ir harmoningam vystymuisi. Sveikatos sąvoka šiuo metu vertinama ne tik kaip ligos, ligos būklės, fizinio defekto nebuvimas, bet ir visiškos socialinės, fizinės ir psichinės gerovės būsena. Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas ir skatinimas yra svarbus veiksnys ugdant asmenybę. Vaikui ir paaugliui reikia žinių, gerų pavyzdžių ir įgūdžių, kad sugebėtų įvertinti negatyvius reiškinius, išsiugdytų teigiamas nuostatas, pajustų atsakomybę dėl savo ir kitų sveikatos.

Rūpinimasis jaunosios kartos sveikata visada buvo vienas svarbiausių uždavinių. Tačiau, nepaisant pasiektų laimėjimų, dabartinė mokinių sveikatos būklė ir sergamumo lygis mūsų netenkina. Masinių tyrimų rezultatai ir sergančių moksleivių lankymosi pas gydytojus analizė leidžia nustatyti dažniausiai pasitaikančias vaikų ligas: lėtinį tonzilitą, bronchitą, plaučių uždegimą, infekcines ligas, dantų ėduonies, traumų, alerginių ligų, laikysenos sutrikimus, sumažėjęs regėjimo aštrumas ir kiti sveikatos sutrikimai.

Sveikos gyvensenos įgūdžių diegimas moksleiviams yra sveikatos palaikymo ir stiprinimo, ligų prevencijos garantas. Sveikos gyvensenos taisyklių reikėtų išmokti vaikystėje. Tokiais atvejais jie bus atliekami visą gyvenimą. Mokinys įgyja sveikos gyvensenos įgūdžių, mėgdžiodamas vyresnius šeimos narius. Todėl būtina, kad ir patys suaugusieji žinotų sveikos gyvensenos taisykles ir jų laikytųsi. Dauguma sveikos gyvensenos įgūdžių turi būti įtraukti į kasdienę rutiną.

Žalingi ir sveikatai nepalankūs įpročiai, kurių formavimasis aktualus mokykliniame amžiuje, reikalauja daug rimtesnio dėmesio. Dažniausia susiduriama su alkoholio vartojimu ir rūkymu. Mokslininkai, tyrinėję šią problemą, priėjo prie išvados, kad visų pirma (apie 30% visų pradėjusių rūkyti moksleivių) buvo paskatinti bendražygių, bendraamžių ar vyresnių vaikų. Rūkantys suaugusieji vaikų akivaizdoje sukuria idėją apie rūkymą kaip elgesio normą. Prie blogo įpročio dažniau prisijungia moksleiviai. Antroji rūkymo priežastis – smalsumas, susidomėjimas. Trečioje vietoje – noras mėgdžioti suaugusiuosius: mokytoją, tėvus, žinomus kino aktorius ir kt. Šiuo laikotarpiu svarbu vaikams aiškinti rūkymo pavojų sveikatai, kokios galimos ligos ir susirgimai. Pozicija turi būti visiškai aiški: tabakas stipriau veikia augantį vaiko organizmą, jis daug pavojingesnis vaikui nei suaugusiam. Kalbant apie ypatingą tabako žalą augančiam organizmui, reikia pabrėžti, kad rūkymas trukdo gerai mokytis – silpsta atmintis, dažnai kartu sutrinka regėjimas. Svarbu sukurti „antitabako klimatą“ mokyklose, tam labai padeda vaikų užimtumas, viena iš to rūšių, gali būti sportas, įvairūs būreliai ir kita po pamokinė veikla.

Kitas itin žalingas žmogaus sveikatai įprotis – alkoholio vartojimas. Neigiamas požiūris į alkoholį formuojasi vaikams šeimose. Jei jų aplinkoje nėra vartojamas alkoholis, tai nėra priimtina kaip norma, priešingai nei tose šeimose kur vaikai mato vartojančius tėvus ar aplinkinius. Alkoholis (visomis formomis) itin kenkia augančio vaiko organizmui.

Didelę ir išskirtinę reikšmę žmogaus organizmui įtaką turi fizinis aktyvumas. Yra žinoma, kad net sveikas ir jaunas žmogus, jei jis nėra treniruotas, veda sėslų gyvenimo būdą ir neužsiima kūno kultūra, esant menkiausiam fiziniam krūviui, padažnėja kvėpavimas, atsiranda dažnesnis širdies plakimas. Priešingai, treniruotas žmogus gali lengvai susidoroti su dideliu fiziniu krūviu. Fizinis lavinimas, lavinant kūno raumenis, tuo pačiu stiprina širdies raumenį. Vaikų, kurių raumenys neišsivystę, širdies raumuo yra silpnas, o tai atsiskleidžia atliekant bet kokį fizinį darbą. Kūno kultūra ir sportas yra labai naudingi, nes jų darbas dažnai yra susijęs su bet kurios konkrečios raumenų grupės, o ne su visu raumenų apkrova. Fizinis lavinimas stiprina ir lavina griaučių raumenis, širdies raumenį, kraujagysles, kvėpavimo sistemą ir daugelį kitų organų, o tai labai palengvina kraujotakos aparato darbą, teigiamai veikia nervų sistemą. Kasdieniai rytiniai pratimai yra privalomas fizinio pasirengimo minimumas. Tai turėtų tapti visiems tokiu pat įpročiu kaip prausimasis ryte. Fiziniai pratimai turi būti atliekami gerai vėdinamoje patalpoje arba lauke.

Taigi kasdienis buvimas gryname ore 1-1,5 valandos yra vienas iš svarbių sveikos gyvensenos komponentų. Daug laiko praleidžiant patalpoje ypač svarbu pasivaikščioti vakare, prieš miegą. Toks pasivaikščiojimas kaip būtinos kasdienės treniruotės dalis yra naudingas kiekvienam. Nuima visos dienos įtampą, nuramina susijaudinusius nervų centrus, reguliuoja kvėpavimą.

Tad vykdant NVŠ programą Šilalės rajono mokiniams, NVŠ priemonės įgyvendinamos bendradarbiaujant su mokyklų sveikatos priežiūrų specialistais, kurie geriausiai žino sveikatos problemas mokykloje ir yra artimiausi jų bendruomenėms.
NVŠ metu organizuojamos paskaitos, diskusijos, interaktyvūs žaidimai, praktiniai fizinio aktyvumo užsiėmimai, kurių metu:
• Mokiniai yra mokomi taisyklingo kvėpavimo, organizmo stiprinimo metodų, formuojami sveikos mitybos įgūdžiai, taisyklinga laikysena;
• Mokoma atsispirti žalingiems įpročiams, įgyti pasitikėjimą savimi, suvokti gyvenimo kliūčių priežastis ir būdus joms įveikti, išmokti pažinti save ir kitus;
• Supažindinami su užkrečiamomis ligomis, asmens higiena, ugdomas teisingas savęs vertinimas, suteikiamos žinios apie lytiškumo sampratą, tarpasmeninius santykius, lytinę sveikatą, ugdomas gebėjimas pasipriešinti neigiamai aplinkos įtakai.

NVŠ programos tikslas yra stiprinti mokinių sveikatą, formuojant sveikos gyvensenos įgūdžius, įgyvendinant ligų profilaktiką.

NVŠ programos uždaviniai:
• Šviesti mokinius apie lėtinių neinfekcinių ligų pagrindinius rizikos veiksnius ir jų galimą korekciją, skatinti juos rūpintis sveikata;
• Vykdyti užkrečiamų ligų prevenciją;
• Formuoti neigiamą mokinių požiūrį į psichotropinių medžiagų vartojimą, diegti sveiko gyvenimo vertybines nuostatas.
Šiuo metu NVŠ programa yra vykdoma Šilalės rajono Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos 1-4 klasių mokinimas. Taip pat šią programą vykdome Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos Upynos skyriuje 1-4 klasių mokiniams.

Visuomenės sveikatos specialistė,
Vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą