MOKINIŲ PROFILAKTINIAI SVEIKATOS PATIKRINIMAI – KĄ TURI ŽINOTI KIEKVIENAS

Kasmet, iki rugsėjo 15 dienos visuomenės sveikatos specialistai ragina moksleivius profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

Dėl moksleivio sveikatos patikros  reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją  įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku. Reikia žinoti, kad dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas (dantų gydytojas). Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę. Svarbu atminti, kad vaikas turi būti lydimas vieno iš tėvų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis, esant kokių nors nusiskundimų vaikas siunčiams pas gydytojus specialistus.

Patikrinimo metu turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, tačiau jei tokie tyrimai buvo atlikti mažiau nei prieš metus ir nenustatyta pakitimų, tyrimų nereiktų kartoti. Tėvai turi atkreiptį dėmesį, kad gydytojas nurodytų kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Taip pat turi būti nurodytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl fizinio krūvio, dėl mitybos, dėl regos, vengtinų alergenų ar kitų sveikatos būklių.

Patį profilaktinį sveikatos patikrinimą reglamentuoja jau 2000 metais Sveikatos ministro patvirtinta tvarka, o Lietuvos higienos norma HN21:2005 „Bendrojo lavinimo mokykla“ nustato tik terminą iki kurio informacija apie sveikatą turi būti pateikta mokyklai. Tokią sveikatos patikrą  reikalaujama atlikti  kasmet ir moksleivių tėvams. Problemos kyla tuomet, kad sveikatos patikra atidedama paskutinei dienai. Rekomenduojama  savo vaiko sveikata parūpinti anksčiau, ne vasaros pabaigoje. Privalomas sveikatos patikrinimas labai svarbus, nes tinkamai atliktas padeda laiku nustyti ligas, ar kitaip tariant „užbėgti joms už akių“. Ir medikai ir moksleivių tėvai turi įsidėmėti, kad profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas galioja visus metus, todėl nebūtina artėjant naujiems mokslo metams visiems vaikams tikrintis sveikatos (jeigu sveikatos pažyma dar galioja). Jei sveikata buvo tikrinama metų laikotarpyje ir nebuvo nustatyta sveikatos sutrikimų, o vaikas prieš mokyklą jaučiasi gerai, galioja prieš pusmetį ar anksčiau gydytojo išrašyta pažyma.

Nuo šiol duomenys apie vaiko sveikatos būklę yra tvarkomi elektroniniu būdu. Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 2018 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. V-657 „Dėl elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“, nuo 2018 m. birželio 1 d. duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose privalo būti tvarkomi elektroniniu būdu. Tokiu būdu užpildytas ir pasirašytas vaiko sveikatos pažymėjimas patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą, iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą. Su šia sistema dirba visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje.

Atkreipiame dėmesį, kad elektroniniai sveikatos įrašai bus matomi mokyklų,darželių  visuomenės sveikatos priežiūros specialistams tik tada, kai pacientui sveikatos priežiūros ir farmacijos paslaugas teikiančios įstaigos šiuos įrašus elektroniniu būdu perduos į centrinę E sveikatos sistemą.

Elektroniniu būdu tvarkant vaiko sveikatos duomenis yra užtikrinamas jų konfidencialumas. Gydytojo rekomendacijos yra ta informacijos dalis, kurią visuomenės sveikatos priežiūros specialistai turi pateikti ugdymo įstaigai apie vaiko sveikatą. Rekomendacijos yra teikiamos dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, bei kokių pirmos pagalbos priemonių reikėtų imtis, jeigu vaikui prireiktų skubios pagalbos (pvz. fizinės veiklos apribojimai, vengtini alergenai, lėtinės ligos ir sutrikimai).

Informuojame, kad nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. yra panaikintas reikalavimas į vaikų neformaliojo švietimo įstaigas pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimo kopijas (išskyrus organizuojančias kūno kultūros ir sporto pratybas). Įstaigos, vykdančios neformaliojo ugdymo programas, sutartyse turės numatyti, kad pažyma būtina tokiu atveju, jeigu gydytojas nuspręs, kad užsiėmimas gali pakenkti vaiko sveikatai.

Vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas (darželius), sveikatos pažymėjimo duomenis sistemoje numatoma kaupti 2019-2020 m. Nuo šių metų duomenys apie vaiko sveikatos būklę yra tvarkomi elektroniniu būdu.Tėveliams nebereikės į ugdymo įstaigas pristatyti popierinių pažymų. Su šia sistema dirba visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys visuomenės sveikatos priežiūrą ugdymo įstaigoje.

                             Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, todėl tėvams mokėti nereikia – elektroninė pažyma suformuojama nemokamai

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Daiva Medeikienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą