Š. m. kovo 27 d. Šilalės švietimo pagalbos tarnyboje, įstaigos darbuotojams vyko mokymai „Įsisąmoninimu (Mindfulness) pagrįsti terapiniai metodai ir jų taikymas kasdieninėse situacijose“ – tai tema, kuri nagrinėja būdus, kaip praktikuoti įsisąmoninimą ir kaip šie metodai gali būti naudingi kasdieniuose gyvenimo kontekstuose, siekiant gerinti psichologinę gerovę ir emocinę pusiausvyrą.
Įsisąmoninimo terapija yra metodas, kuris remiasi dėmesingumo (mindfulness) praktika, siekiant sumažinti stresą, gerinti emocinę savijautą ir įveikti įvairias psichologines problemas. Vienas populiariausių įsisąmoninimo pagrįstų terapinių metodų yra MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), sukurtas Jon Kabat-Zinn. MBSR mokymai apima įvairias meditacijas, kvėpavimo pratimus, kūno skenavimą (body scan) ir kitus metodus, kurie padeda žmonėms sutelkti dėmesį į esamą akimirką, be vertinimo.
Įsisąmoninimo taikymas kasdieninėse situacijose:
Įsisąmoninimo principai gali būti pritaikomi kasdieniuose gyvenimo kontekstuose, siekiant sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą. Pavyzdžiai:
1. Dėmesingas valgymas – vietoj skubėjimo ir atitrauktos dėmesio, įsisąmoninimas padeda būti pilnai susikoncentravus ties maistu: jaučiant jo tekstūrą, skonį, kvapą. Tai padeda ne tik geriau mėgautis maistu, bet ir gali padėti įveikti persivalgymą ar nesveikus valgymo įpročius.
2. Emocijų stebėjimas ir valdymas – praktikuojant įsisąmoninimą, galima geriau atpažinti ir priimti savo emocijas, nesikišant į jas ir neleidžiant joms kontroliuoti elgesio. Pavyzdžiui, kai jaučiate pyktį ar nerimą, galite praktikuoti trumpas pertraukas, susitelkti į kvėpavimą ir stebėti, kaip emocijos natūraliai keičiasi.
3. Įsisąmonintas klausymas – būdami dėmesingais, galime giliau įsiklausyti į kitus žmones ir geriau suprasti jų poreikius, nesijaudindami dėl savo reakcijų. Tai pagerina komunikaciją ir santykius su kitais.
4. Kasdienės veiklos (valymas, vaikščiojimas, vairavimas) – bet kokią kasdienę veiklą galima paversti įsisąmoninimo praktika, jei sutelkiame dėmesį į tai, ką darome, ir visiškai pasineriame į šią akimirką, pavyzdžiui, dėmesingai plaudami indus ar einant gatve.
Įsisąmoninimo terapija ir sveikata
Įsisąmoninimas turi daugybę privalumų tiek psichinei, tiek fizinei sveikatai. Tyrimai rodo, kad tai gali padėti sumažinti stresą, nerimą, depresiją, pagerinti miego kokybę ir netgi sumažinti fizinį skausmą. Praktikuojant įsisąmoninimą, žmogus tampa mažiau linkęs į automatinius, reaguojančius veiksmus ir labiau susitelkia į sąmoningą ir apgalvotą veikimą.
Pagrindinis įsisąmoninimo terapijos tikslas yra padėti žmonėms įsisavinti įgūdžius, kaip valdyti savo mintis ir emocijas, gerinant jų kasdienę savijautą ir stiprinant psichologinį atsparumą.
Tai labai universalus ir naudingas metodas, galintis būti taikomas įvairiose gyvenimo situacijose.
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė