VYKO PASKAITA „TIKSLINGŲ PRATIMŲ TAIKYMAS NUGAROS IR SĄNARIŲ SKAUSMUI MAŽINTI“

VYKO PASKAITA „TIKSLINGŲ PRATIMŲ TAIKYMAS NUGAROS IR SĄNARIŲ SKAUSMUI MAŽINTI“

Š. m. spalio 21 d., Vingininkų bendruomenėse namuose lankėsi, kineziterapeutė Gintarė Pranaitienė, kuri skaitė paskaitą „Tikslingų pratimų taikymas nugaros ir sąnarių skausmui mažinti“.

Daugeliui nugaros skausmas atrodo savaime suprantamas dalykas, kuris atsiranda kaip pasekmė dirbant sėdimą darbą. Nemaža dalis žmonių visą dieną praleidžia nepakildami nuo kėdės, o kur dar ilgos valandos važiuojant automobiliu ar grįžus namo žiūrint televizorių, sėdint prie kompiuterio. Taip pat ne paslaptis, kad dažnai dirbame netinkamai įrengtose darbo vietose, palinkę ar susidėję koją ant kojos. O štai dėl koronaviruso dar ir darbus perkeliame į namus, kuriuose retai turime patogias ir kokybiškam darbui pritaikytas sąlygas.

Visi šie veiksniai neretai tampa nugaros skausmo priežastimi. Dar pridėkime traumas keliant sunkesnius daiktus, netaisyklingą laikyseną ar tam tikrų nervų užspaudimą ir turėsime visą varginančio, tiek trumpalaikio, tiek ilgalaikio nugaros skausmo puokštę.

Daugelis net nesusimąsto, kaip dažnai mūsų laikysena yra netaisyklinga. Net nepajuntame, kaip susikūpriname, stovime persikreipę, pradedame sėdėti sudribę ar palinkę į priekį. Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip judame. Kartais netaisyklingai atliekame net kasdienius judesius – keliame daiktus palenkę nugarą, nešame juos susikūprinę, taip vargindami tiek organizmą, tiek nugarą. Tad netgi judėdami galime pakenkti savo kūnui, ypač kai judesius atliekame labai staigiai ir neapskaičiavę savo jėgų bei galimybių.

Nugaros skausmas pagal intensyvumą ir atsiradimo priežastis skirstomas į ūminį ir lėtinį. Prie lėtinio nugaros skausmo priskiriamas skausmas, trunkantis ilgiau nei 3 mėnesius. Dažnai jis būna deginantis, rečiau bukas ir gali būti jaučiamas nuolatos. Tuo tarpu ūminis nugaros skausmas, dažnai atsiranda staiga, netikėtai ir yra gana stipriai jaučiamas. Šis skausmas kartojasi nereguliariai.

Netikėtai užpuolus ūmiam skausmui, dažniausiai į pagalbą pasitelkiame priešuždegiminius vaistus. Visgi labai svarbu atkreipti dėmesį į priežastis, dėl ko šis skausmas atsirado.

Žmonėms, kenčiantiems nuo nugaros skausmų, viena iš prevencijos priemonių yra masažas, kuris padeda sumažinti simptomus. Visgi gydytojai pastebi, kad viena svarbiausių nugaros skausmo gydymo krypčių – kineziterapija. Įvairūs sporto ar tempimo pratimai pagerina savijautą, sustiprina raiščius, raumenis, padidina sąnarių paslankumą ir intensyvina medžiagų apykaitą. Atliekant subalansuotus pratimus, stiprinamas stuburas, stabilizuojasi raumenys, didinamas stuburo paslankumas. Po tokių pratimų greičiau pašalinamas skausmas ir sumažinama tikimybė jam pasikartoti.
Lektorė pabrėžė, jog  svarbu nepamiršti, kad jei vienam pacientui tinka vienoks sprendimo būdas, kitam jis gali visiškai nepadėti. Kiekvienas atvejis yra individualus, tad labai svarbu su specialistais įvertinti situaciją.

Kiekvieną dieną pradėkite specialia mankšta, skirta stuburui. Turėkite įprotį bent 20–30 minučių kasdien skirti specialiai mankštai, lankstumo ir tempimo pratimams. Tai ne tik suteiks žvalumo, bet ir palaikys stuburo lankstumą ir raumenų jėgą bei ištvermę.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą