RAGINAME VISUS TĖVELIUS PASIRŪPINTI SAVO ATŽALŲ SVEIKATA IR RASTI LAIKO NESUDĖTINGAI PROCEDŪRAI – SILANTAVIMUI

ef71d92ccbbf8fb3007c75e04751c39aSilantas – tai plastiškas skystis, galintis įsiskverbti į gilias danties vageles ir pripildyti tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu. Sukietėjęs silantas sudaro mechaninę užtvarą tarp danties ir žalingo poveikio burnos bakterijų, jų gaminamų rugščių. Net jei giliai vagelėse liko šiek tiek bakterijų, jos nebegauna maisto medžiagų, todėl negali daugintis ir gaminti rūgščių. Be to, silantuose esantis fluoras dalyvauja emalio mineralizacijoje. Verta žinoti, kad silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.

Silantais paprastai dengiami nuolatinių dantukų paviršiai, dažniausiai – krūminių ir prieškrūminių dantukų, rečiau – priekinių viršutinių iš gomurio pusės. Tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra. Grąžtas, kurio vaikai paprastai bijo, nenaudojamas.

 Pagal Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programą, numatytas paslaugas 6–14 metų vaikams nemokamai teikia sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusios poliklinikos, šeimos medicinos centrai, kuriuose dirba gydytojai odontologai arba burnos higienistai. Gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartį su ligonių kasomis, iš PSDF biudžeto mokama už visas minėto amžiaus vaikams suteiktas paslaugas. Nesudarę šių sutarčių privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Šios svarbios prevencinės programos įgyvendinimui Lietuvoje skiriamas didelis dėmesys. Teikiamomis paslaugomis gali nemokamai pasinaudoti kiekvienas mokyklinio amžiaus vaikas, todėl labai raginame visus tėvelius pasirūpinti savo atžalų dantukų sveikata ir rasti laiko nesudėtingai procedūrai.

Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Visgi klaidinga manyti, kad, padengus dantis silantais, galima nelabai kruopščiai valyti dantis, netinkamai maitintis,  reguliariai nebetikrinti dantų būklės pas odontologą. Tokiu atveju burnos bakterijos ir rūgštys “sugraužia” ne tik dantis, bet ir silantus, netgi plombas.

Visuomenės sveikatos biuras

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą