PATARIMAI, KAD VASARA BŪTŲ GRAŽI IR SAUGI

PATARIMAI, KAD VASARA BŪTŲ GRAŽI IR SAUGI

Atšilus orams artėja ir vasaros atostogos, kurios žada daug aktyvių bei linksmų veiklų, gero laiko su šeima ir draugais, įsimintinų įspūdžių. Tačiau reikia nepamiršti, kad vasara suteikia ne tik poilsį ir gerą nuotaiką, bet tenka susidurti su pasitaikančiais pavojais ir žinoti kaip jų išvengti.
Su Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos pradinių klasių mokiniais aptarėme, kaip saugiai elgtis vasarą. Užsiėmimo pabaigoje vaikai savo žinias pasitikrino spręsdami kryžiažodį. Trys asmenys greičiausiai ir tiksliausiai išsprendę kryžiažodį, gavo Šilalės visuomenės sveikatos biuro vardinius tušinukus.
Kaip elgtis karštą vasaros dieną
Svarbiausia – tinkamai apsirenkite. Dėvėkite natūralaus pluošto, laisvus, lengvai ir gerai praleidžiančius prakaitą drabužius, avėkite odinę avalynę, pridenkite galvą.
Gerkite dažniau nei troškina. Gerkite nuolat po truputį, nelaukdami, kol pajusite troškulį, geriausiai tinka stipresnės mineralizacijos be angliarūgšties vanduo (mineralinis, mineralizuotas ar pasūdytas), nes karštoje aplinkoje žmogaus organizmas su prakaitu netenka daug skysčių ir mineralinių medžiagų. Venkite skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais, ledinio ar šalto vandens.
Valgykite saikingai ir lengvai virškinamą maistą. Valgykite daugiau skystų produktų, lengviau pasisavinamų liesų pieno produktų, vaisių ir daržovių, nepatartina valgyti riebaus ir sunkiai virškinamo maisto.
Ribokite fizinį aktyvumą ir buvimo karštyje trukmę. Venkite tiesioginių saulės spindulių. Būtinai naudokite apsauginius kremus. Kosmetiniais kremais, saugančiais nuo ultravioletinių spindulių, pasitepkite 15-30 min. prieš eidami į saulėkaitą. Apsauginę priemonę nuo saulės tepti reikia ant švarios, sausos odos ir lengvai įtrinti. Rekomenduojama teptis kremu kas dvi valandas. Jei maudotės ar gausiai prakaituojate, apsauginio kremo veikimo laikas trečdaliu sutrumpėja, todėl reikia pakartotinai pasitepti po prausimosi, maudynių. Kremą rinkitės pagal odos tipą.
Kaip elgtis prie vandens telkinių
Neplaukite už plūdurų, nors ir gerai mokate plaukti. Vasaros pramogoms nesirinkite vietų, kuriose galite netikėtai įkristi į vandenį: nebūkite ant stataus kranto, prieplaukos krašto, tilto. Stenkitės maudytis ne vienas, tik suaugusiųjų prižiūrimi. Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, jūs galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus. Jeigu perkaitote saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite. Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Nesimaudykite iš karto po valgio.
Kaip elgtis perkūnijos metu
Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose. Kamuolinį žaibą gali pritraukti skersvėjai, todėl uždarykite langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas. Būtinai išjunkite visus elektros prietaisus, atjunkite antenas. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai. Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.
Jeigu audra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.
Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami skubėkite į krantą.
Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų, palikite juos atokiau nuo savęs ir pralaukite perkūniją.
Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų
Atsargiai vaikščiokite basi po žydinčią pievą. Atsiminkite, kad geliančiąsias skraiduoles vilioja prakaito kvapas, ryškių spalvų gėlėti drabužiai. Venkite vietų, kur formuojamos gyvatvorės, pjaunama ar šienaujama žolė. Atvirose vietose atsargiai valgykite ledus, gerkite kvapius ir saldžius gėrimus. Nebūkite arti avilio, ypač bičių išskridimo iš avilio juostoje. Neerzinkite vabzdžių, nesistenkite jų vaikyti. Lėtai, be panikos, nedarydami staigių judesių, nemosuodami rankomis, atsitraukite (jei įmanoma į patalpą, kurioje galima užsidaryti).
Kaip apsisaugoti nuo erkių
Patartina rengtis šviesesniais rūbais (kad būtų galima lengviau pastebėti erkę), ilgomis rankovėmis su prigludusiais rankogaliais, ilgomis kelnėmis, apsiauti batus su aukštais aulais, užsidėti kepuraitę ar skarelę (sudaryti barjerą erkėms patekti ant odos). Erkės mėgsta drėgmę ir šilumą. Jų gausu tankiuose lapuočių miškų jaunuolynuose, kirtimuose, aukštoje žolėje. Poilsiui reikėtų pasirinkti atvirą, saulėtą aikštelę. Gulėti ar sėdėti ant žolės nepasitiesus patiesalo nepatartina. Specialistai rekomenduoja būnant gamtoje naudoti erkes atbaidančius preparatus. Būtina atkreipti dėmesį į jų naudojimo instrukcijas, kuriose nurodyta, kokio amžiaus žmonėms jie skirti, kiek laiko veikia preparatas, ar jį galima naudoti ant odos (ar purkšti ant rūbų), ir jų laikytis.

Visada turime elgtis atsakingai. Linkime visiems saugios artėjančios vasaros!

Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą