Kovo 21-ąją dieną, minint pasaulinę Dauno sindromo dieną – mūvėti skirtingas kojines ir taip formuoti sveiką visuomenės požiūrį į žmones turinčius Dauno sindromą, ir taip išreikšti palaikymą. Skirtingos kojinės, visame pasaulyje simbolizuoja kitoniškumą. Taigi, nebijokime pabūti kitokiais! Palaikykime ir būkime vieningi!
Šioje akcijoje dalyvavo ir Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos Upynos skyriaus ikimokyklinės grupės vaikai, mūvėdami skirtingas kojines ir palaikant Saulės zuikučius.
Vaikas su Dauno sindromu gali gimti ir gimsta bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo tautybės, socialinės padėties ar išsilavinimo. To neįtakoja jūsų religija, mityba, gyvenimo būdas, sveikata ar net blogi įpročiai. Tai tiesiog genetinis atsitiktinumas. Dauno sindromas – genetinis sutrikimas, pasireiškiantis dėl įgimto chromosominio defekto – 21 chromosomos patrigubėjimo. Kitaip dar vadinamas – Trisomija. Nėra nustatyta, kas lemia šią genetinę ligą. Mes kaip visuomenė, galime padėti priimti juos tokius kokie jie yra. Kai Dauno sindromą turintis vaikas užauga, daug kas priklauso nuo to, kaip visuomenė jį priima. Jei jis gali lankyti dienos centrą, dirbti, jo gyvenimo kokybė nelabai ir skiriasi nuo kitų. Tačiau jei jų visuomenė nepriima, dažnai jie suserga depresija, jie tampa priklausomi nuo šeimos, jaučiasi išstumti ir gyvenimo kokybė žinoma tampa labai prasta, jiems sunku prisitaikyti. Ne tik jiems, bet ir tėvams ar globėjams tuomet labai sunku, nes bijodami, nepriimti jie praranda savarankiškumą. Formuokime teigiamą visuomenės požiūrį į Dauno sindromą turinčius žmones, jų ir jų šeimų integraciją į visuomenę.
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Nijolė Klapatauskienė