SERGAMUMAS GRIPU SPARČIAI AUGA

SERGAMUMAS GRIPU SPARČIAI AUGA

Sergamumas gripu smarkiai išaugo visoje Lietuvoje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) duomenimis, 11-ąją šių metų savaitę  (kovo 13–19 d.) bendras sergamumo rodiklis buvo 1014,6 atv. 100 tūkst. gyventojų, Šilalės r. šis rodiklis siekia 1179.08 atv. 100 tūkst. gyventojų ir yra didesnis už bendrą Lietuvos sergamumo rodiklį. Ankstesnę savaitę – 909,1 atv. 100 tūkst. gyventojų, Šilalės r. 766.41 atv. 100 tūkst. gyventojų. Pastarąsias tris savaites daugėja į ligonines dėl gripo paguldytų asmenų. Praėjusią savaitę paguldyta 70 asmenų, iš jų didžioji dalis (65 asmenys) – vaikai iki 17 metų.

Gripas – tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Rečiau pasitaikantys gripo simptomai – šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Tarp žmonių gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu. Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus. Suaugusieji paprastai gali užkrėsti kitus žmones vieną dieną prieš gripo simptomų pasireiškimą ir iki penkių dienų nuo simptomų pradžios. Vaikai gali užkrėsti kitus dešimt ir daugiau dienų nuo simptomų atsiradimo. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.). Greičiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose patalpose, dulkėmis užterštose patalpose. Karščiavimas ir respiraciniai sindromai tunka 4–7 dienas, sausas kosulys ir nuovargis išlieka dar vieną ar dvi savaites. Gripas pavojingas ir dėl sunkių sukeliamų komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.

Veiksmingiausia apsaugos nuo gripo priemonė – skiepijimas sezoninio gripo vakcina. Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens-žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūniai, kovai su gripo virusu. Kitos prevencijos priemonės:

  • Rankų higiena – plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių mikroorganizmų. Plauti rankas su muilu rekomenduojama reguliariai, bet ypač – nusikosėjus ar nusičiaudėjus.
  • Patariama neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos.
  • Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos – užsidengti nosį ir burną, panaudotas nosinaites išmesti tam skirtose vietose.
  • Nuolat vėdinti patalpas.
  • Pajutus gripo simptomus, patariama neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, likti namuose.
  • Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis.
  • Nuolat stiprinti savo sveikatą – grūdintis, laikytis sveikos mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijų ir pan.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Akvilė Petkienė

Close Menu
Skip to content