LAPKRIČIO 8-OJI − EUROPOS SVEIKOS MITYBOS DIENA

LAPKRIČIO 8-OJI − EUROPOS SVEIKOS MITYBOS DIENA

Lapkričio 8-oji paskelbta Europos sveikos mitybos diena. Šią dieną Europos šalyse visuomenė skatinama maitintis sveikai, organizuojami renginiai, kuriuose pasakojama apie tinkamos mitybos principus. Šilalės visuomenės sveikatos biuras vykdydamas  Neformalaus vaikų švietimo programą, šią dieną paminėjo su Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos Upynos skyriaus 1-4 klasių mokiniams.  Mokiniai dalyvavo viktorinoje „Sveika mityba“, kuriuos tikslas supažindinti mokinius su sveikos mitybos principais, aptarti sveikatai palankius produktus.

Sveika mityba yra tokia mityba, kai organizmas gauna visų jam reikalingų maistinių medžiagų ir energijos optimaliam svoriui ir funkcionalumui palaikyti. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – viršsvoris, nutukimas, arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija.

Sveika mityba yra tokia mityba, kai organizmas gauna visų jam reikalingų maistinių medžiagų ir energijos optimaliam svoriui ir funkcionalumui palaikyti. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – viršsvoris, nutukimas, arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija. Sveika mityba sumažina riziką sirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, nes sveikatą labiausiai, 50 proc., lemia gyvenimo būdas, o sveika mityba yra vienas iš pagrindinių sveikos gyvensenos veiksnių. Taigi sveika mityba yra sveikatos pagrindas.

Patarimai, kaip tinkamai ir sveikai maitintis:

  • Kad mūsų mityba būtų tinkama ir sveika, labai svarbu, kad būtų laikomasi ne vieno ar kelių patarimų, bet būtų atsižvelgiama į visus sveikos mitybos principus ir taisykles bei rekomendacijas.
  • Svarbu, kad būtų laikomasi įvairumo principo, nes tik su įvairiais maisto produktais organizmas bus aprūpintas visomis reikalingomis maisto medžiagomis, vitaminais, mineralinėmis medžiagomis.
  • Kai kurie maisto produktai turi būti vartojami kiekvieną dieną, kai kurie gali būti vartojami rečiau, tačiau ne rečiau kaip 1–2 kartus per savaitę.
  • Kiekvieną dieną rekomenduojama valgyti šiuos maisto produktus: daržovės, vaisiai, uogos, grūdiniai produktai (duonos gaminiai, kruopų produktai), pieno produktai, augaliniai aliejai, mėsa ir jos produktai.
  • Ne kiekvieną dieną galima valgyti žuvį ir jos produktus, kiaušinius, grietinę, sūrį.
  • Taip pat labai svarbu, kad būtų teisingas maisto produktų išdėstymas bėgant dienai: pirmoje dienos pusėje – produktai, turintys daugiau angliavandenių, baltymų, riebalų, antroje – daugiau daržovių, pieno produktų.

Labai svarbu laikytis ne vienos ar kelių taisyklių, o visų. Atsiminkite, kad energijos poreikis priklauso nuo individualių žmogaus savybių (lyties, amžiaus, svorio, ūgio ir kt.) ir aplinkos sąlygų (klimato, geografinių aplinkos sąlygų ir kt.), todėl kiekvienas individualiai turėtų pasirinkti mėgstamą ir gerai toleruojamą maistą.

 

Visuomenės sveikatos specialistė,

Vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Vilma Navardauskienė

 

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą