Pasaulinė cukrinio diabeto diena skirta atkreipti visuomenės ir valdžios institucijų dėmesį į šią lėtinę ligą, jos kontrolės, prevencijos ir komplikacijų valdymo svarbą. Ši diena pirmą kartą paminėta 1991 metais, ir nuo tada kasmet primenama, kad diabetas turi ilgalaikį poveikį sergančiųjų ir jų artimųjų gyvenimo kokybei, akcentuojama ligos valdymo svarba. Lapkričio 14-oji pasirinkta neatsitiktinai – ši diena sutampa su kanadiečio mokslininko Frederiko Bantingo, kuris kartu su Johnu Macleodu atrado būdą insulinui gaminti, gimtadieniu. Būtent insulino atradimas tapo revoliuciniu pasiekimu diabeto gydyme, o už šį darbą Bantingui 1923 metais buvo suteikta Nobelio premija.
Pasaulyje minima Diabeto diena, skirta ne tik pasidžiaugti milijonais išsaugotų gyvybių, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į susirgimų mastą, prevencines priemones, ligos valdymo galimybes. Cukrinis diabetas yra laikomas XXI amžiaus pasauline epidemija. Nors liga neužkrečiama, sergančiųjų skaičius katastrofiškai didėja
Pasaulinės diabeto dienos simbolis – mėlynas diabeto ratas – simbolizuoja vienybę, sveikatą ir gyvybę. Šią dieną kviečiamos įstaigos savo pastatus apšviesti mėlyna šviesa, kuri paskatintų visuomenę labiau domėtis cukrinio diabeto prevencija, prisidėtų prie sergančiųjų palaikymo ir paragintų aktyviau domėtis sveikatos priežiūra.
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė