ENERGETINIAI GĖRIMAI IR JŲ ŽALA ORGANIZMUI

ENERGETINIAI GĖRIMAI IR JŲ ŽALA ORGANIZMUI

Tikriausiai, ne vienas, esame susidūrę su energetiniais gėrimais. Vieni apie juos girdėję ar žino iš matytų reklamų, kiti patys bent kartą yra jų vartojęs. Taigi, energetinis gėrimas – kas tai? Energinis arba energetinis gėrimas – gaivusis nealkoholinis gėrimas, tonizuojantis žmogaus organizmą.

Atšilus orams fizinis aktyvumas tampa labai intensyvus. Ryte keliamės anksti, skubame i darbus ar ugdymo įstaigas, iš jų lekiame; vieni namo, puoselėti aplinkos, kiti pasportuoti ar pabūti su draugais, dar kiti lekia turistauti. Nenuostabu, jog daugelis jaučia energijos stygių. Taip ir norisi pavartoti vitaminų ar dar kažko, kas pakeltų tonusą ar padėtų atgauti jėgas. Kasdien per televiziją, radiją matome ir girdime reklamas: „Energetiniai gėrimai suteikia sparnus“, „Energetiniai gėrimai viduje pažadina žvėrį“ ir t. t. Kasmet pasaulyje parduodama apie 30 %  vis  daugiau ir daugiau  energinių gėrimų. Teigti, kad energetiniai gėrimai patys teikia energijos, yra neteisinga. Energetinis gėrimas ne suteikia energijos, o padeda ją išsiurbti iš organizmo. Šios medžiagos ima mūsų pačių organizmo energiją, tad kurį laiką pavartojus šių gėrimų, energijos atsargos išsenka. Žmogus pradeda jausti nuovargį, susierzinimą, negali užmigti, gali išsivystyti net depresija. Tada organizmas vėl reikalauja pasipildyti tokiu būdu „energijos“ ir taip išsivysto net priklausomybė šiems gėrimams. Energiniai gėrimai sekina nervų sistemą, ypač neigiamai veikia vaikų ir paauglių psichikos sveikatą, kuri yra labiau pažeidžiama, nei suaugusio žmogaus. Energetinių gėrimų stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti net agresiją ar smurto protrūkius.

Energiniai gėrimai netinka ir sportuojantiems žmonėms, nes jų kraujospūdis po treniruočių ir taip būna padidėjęs, tad papildomai jo stimuliuoti energiniais gėrimais nereikia. Kofeinas išstumia iš organizmo kalcį ir geležį. Aktyviai sportuojant netenkama daug skysčių, tačiau geriant energinį gėrimą per treniruotę ar po jos, ne atkuriami prarasti skysčiai, o jų net daugiau netenkama, nes kofeinas pasižymi šlapimo varomuoju poveikiu. Su skysčiais netenkama magnio ir kitų mikroelementų, kurių ypač reikia normaliai širdies funkcijai. Energinių gėrimų negalima gerti nėščioms moterims, vaikams, paaugliams, pagyvenusiems asmenims, asmenims, turintiems padidėjusį kraujospūdį, sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis, glaukoma, žmonėms kenčiantiems nuo miego sutrikimų.

Kokia energinių/ energetinių gėrimų sudėtis?

Pagrindinės energinių gėrimų sudedamosios dalys – tai kofeinas, taurinas, karnitinas, guaraninas, ženšenis, B grupės vitaminai, gliukozė, konservantai. Blogiausiai, kad visų šių medžiagų koncentracijos gėrimuose labai didelės ir visai nebūtinos žmogaus organizmui.

Kofeinas veikia galvos smegenų žievę, padidina protinio darbo galimybes, stimuliuoja fizinį aktyvumą. Tačiau per didelis kofeino kiekis vargina organizmą, dažnina kvėpavimą, širdies kraujagyslės išsiplečia, o smegenų – susiaurėja, padidėja arterinis kraujospūdis, sutrinka širdies ritmas. Tai natūralus produktas, kuris randamas kolos augalo lapuose, kavos pupelėse, arbatos lapuose, guaranoje, kakavoje ir kt. Šių augalų išskiriamo kofeino kiekis priklauso nuo išskyrimo metodo. Kofeinas dedamas į gaivinamuosius gėrimus, tokius kaip daugelis kolų, taip pat jo yra daugelyje ne vaistinėse perkamų vaistų. Jo kaupimasis žmogaus organizme yra sunkiai numatomas dėl medžiagų apykaitos greičio individualių skirtumų. Todėl reikia atsargiai vartoti produktus, turinčius savo sudėtyje šios medžiagos. Kofeino vartojimas gali tapti įpročiu.

Taurino poveikis organizmui mažiau ištirtas. Tai aminorūgštis, kuri kaupiasi raumenyse. Ji padeda sureguliuoti širdies ritmą, raumenų darbo ir energijos lygį.  Žmogaus organizmas pats pasigamina reikiamą taurino kiekį ir sveikam žmogui nereikia vartoti papildomai, tuo labiau, kad dviejose skardinėse energinio gėrimo jo kiekis apie 500 kartų viršija dienos normą. Toks didelis koncentracijų poveikis žmogaus organizmui nėra ištirtas.

L-karnitinas – tai natūrali, į B grupės vitaminus panaši veiklioji medžiaga. Svarbi energijos gamybos procese ir riebalų metabolizme. Tai aminorūgščių junginys, reikalingas raumenims, širdžiai, kepenims, inkstams, galvos smegenims, imuninei sistemai. Į žmogaus organizmą jis patenka su maistu, daugiausia jo yra raudonoje mėsoje (jautiena, kiauliena) ir pieno produktuose. Kiti natūralūs karnitino šaltiniai yra riešutai ir sėklos ( moliūgų, saulėgrąžų, sezamo), ankštiniai (pupelės, žirniai, lęšiai, žemės riešutai), daržovės (šparagai, brokoliai, Briuselio kopūstai, česnakai, petražolės, artišokai), vaisiai (abrikosai, bananai), grūdai (grikiai, kukurūzai, avižos, ryžiai, soros, rugiai, kviečių gemalai). Karnitino papildomai sveikam žmogui taip pat nereikia, nes, per daug stimuliuojant ląstelių energinių sistemų veiklą, daugiau gaminasi toksinių molekulių.

Vitaminai B2, B3, B5, B6 ir B12 yra pagrindiniai B grupės vitaminai, kurie dedami į energinius gėrimus, bet juos geriau gauti su maistu Visi jie yra tirpūs vandenyje. Dauguma jų veikia kaip kofermentai ir yra būtini fermentų, greitinančių biochemines reakcijas organizme, veikimui. B grupės vitaminai svarbūs energijos gamybai, angliavandenių metabolizmui ir geram nervų sistemos funkcionavimui. Ne visi į Lietuvos Respublikos rinką pateikiami energiniai gėrimai sudėtyje turi B grupės vitaminų – 27,4 % energinių gėrimų sudėtyje išvis nėra jokių vitaminų. Atkreipiame dėmesį, kad pakuotėje dažniausiai yra 250 ml ar 500 ml energinio gėrimo, o tai reiškia, kad suvartoję pakuotę energinio gėrimo gausime įvairių B grupės vitaminų nuo 125 % iki 350 % rekomenduojamos paros normos.

Ženšenis ir guarana gamtiniai stimuliatoriai. Naudingi mažomis dozėmis bei gydymo tikslais. Padidintos dozės gali iššaukti panikos jausmą, nemigą, kraujospūdžio nestabilumą.

Energetinių gėrimų gamybos metu į juos dedama konservantų, dažiklių, aromato ir skonio stipriklių. Žodžiu, sudedama daug įvairiausių cheminių medžiagų.

Jei vis tik nusprendėte neatsisakyti… Ribokite jų kiekį. Išgėrus daugiau padažnėja pulsas, didėja fizinis aktyvumas, nervingumas, nuovargis, gali sutrikti miegas, nuotaika. Energiniuose gėrimuose esantys vitaminai negali atstoti vitaminų, natūraliai gaunamų su maistu ar maisto papildais. Jei sergate širdies ar kraujagyslių ligomis, jei jūsų kraujospūdis padidėjęs, šiuos gėrimus vartoti griežtai draudžiama. Išgėrus energinio gėrimo, gerti kitų kofeino turinčių gėrimų (kavos, arbatos) negalima, nes tikėtina, kad viršysite leistiną dozę. Svarbu nepamiršti, kad kofeinas sukelia priklausomybę. Prisiminkite, kad B grupės vitaminai, kurių gausu energiniuose gėrimuose, verčia tankiau plakti širdį, gali sukelti rankų ir kojų drebulį. Jei lankote kurios nors sporto šakos treniruotes, turėtumėte prisiminti, kad po treniruotės, kurios metu ir taip netenkama daug skysčių, šių gėrimų vartoti negalima. Negalima energinių gėrimų maišyti su alkoholiu. Kofeinas didina arterinį kraujospūdį, o alkoholis jo poveikį dar labiau sustiprina. Žmogui gali prasidėti hipertoninė krizė. Nereikėtų pamiršti ir to, kad dažnai geriant energinius gėrimus nukenčia ir dantys.

 

Literatūra:

Visuomenės sveikatos specialistė Rasa Pudžemienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą