VYKO PASKAITA „MADINGIAUSIŲ DIETŲ GRĖSMĖS. SVORIO KOREKCIJA NEBADAUJANT. NAUJAUSI MOKSLINIAI TYRIMAI, PRAKTINIAI PATARIMAI“

VYKO PASKAITA „MADINGIAUSIŲ DIETŲ GRĖSMĖS. SVORIO KOREKCIJA NEBADAUJANT. NAUJAUSI MOKSLINIAI TYRIMAI, PRAKTINIAI PATARIMAI“

Š. m. gruodžio 1 d., Vingininkų bendruomenės namuose Šilalės visuomenės sveikatos biuras organizavo nemokamą paskaitą gyventojams „Madingiausių dietų grėsmės. Svorio korekcija nebadaujant. Naujausi moksliniai tyrimai, praktiniai patarimai“. Mityba – svarbiausių sveikatos veiksnių dalis. Nuo jos priklauso fizinis ir protinis žmogaus vystymasis, darbingumas, gyvenimo kokybė ir trukmė. Paskaitą vedė – Asta Jokubkienė, Vidaus ligų gydytoja, IBLM sertifikuota gyvensenos medicinos gydytoja.

Siekdami grožio standartų, mes dažnai praleidžiame pagrindinį dalyką: lieknėjimas prasideda nuo galvos. Visus mūsų organizmų procesus vienaip ar kitaip nukreipia smegenys. Ir, žinoma, susitarti su savimi. Visų pirma turite atsakyti sau į klausimą – kodėl noriu numesti svorio?

Kiekvienas žmogus, kuris kada nors bandė sulieknėti, žino, kad tai yra gana paprastas procesas. Surinkę savo valią į kumštį jūs laikotės dietos ir po truputį numetate svorį. Bet ką tik grįžtate prie įprasto gyvenimo būdo, svoris taip pat sugrįžta. Todėl dieta nėra tinkamiausias svorio korekcijos sprendimo būdas. Visų pirma reiktų pakeisti savo požiūrį į mitybą. Suprasti, kad mes valgome, kad gyventume, o ne atvirkščiai. Atsisakyti tam tikrų patiekalų, susidėlioti valgymo rėžimą, paruošimo būdus, ir visą tai derinti su fiziniu aktyvumu.

Šiandien itin daug kalbama apie sveiką gyvenseną, mitybos svarbą. Skambinama pavojaus varpais – žmonės vis labiau tunka. Vertindami bendrą nutukimo situaciją Lietuvoje turime pasakyti, jog esame tarp penkių labiausiai Europoje nutukimu sergančių valstybių (serga apie 27 proc. populiacijos). Itin didelį susirūpinimą tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje kelia didėjantis nutukimu sergančių vaikų skaičius.

Nutukimas didina riziką susirgti II tipo cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, sąlygoja lėtinius kaulų ir sąnarių pakitimus, tam tikras onkologines ir kitas su nutukimu susijusias ligas, todėl yra visuomenės sveikatos problema, kuriai spręsti reikalinga tikslinga prevencija ir valdymo strategija.

Visuomenėje vis dar vyrauja stigma, jog nutukimas – ne liga, bet žmogaus apsileidimas, todėl ir sergantis nutukimu retai kada atvirai kalba apie kylančius sunkumus, nes bijo smerkiančio visuomenės požiūrio. Svarbu suprasti, kad nutukimas yra liga, atsirandanti dėl genetinių ir aplinkos veiksnių sąveikos, kuri sąlygoja kitų ligų išsivystymą ir progresavimą.

Norint sveikai maitintis, be teisingo raciono sudarymo taip pat labai svarbu bendras ir atskiras kiekvieno valgymo maisto kiekis, kurį turėtumėte suvalgyti. Yra įprasta manyti, kad vidutinio sudėjimo vyras per dieną turi suvartoti 2500 kcal, norėdamas išlaikyti esamą kūno svorį ir 2000 kcal, norėdamas sulieknėti. Analogiškai vidutinio sudėjimo moteris – 2000 kcal, siekdama išlaikyti esamas kūno formas ir 1500 kcal – norėdama sulieknėti. Tai yra labai abstraktūs skaičiai. Iš tiesų kalorijų poreikis labai priklauso nuo jūsų kūno sudėjimo, nuo fizinio aktyvumo, amžiaus.

Kiek kartų per dieną valgysite, galite nuspręsti patys, atsižvelgdami į savo dienos ritmą, rutiną, įpročius. Siekiant sveikai maitintis, specialistai rekomenduoja valgyti 5 kartus per dieną, tai yra pusryčius, pietus, vakarienę ir du užkandžius tarp valgymų. Šis patarimas yra paremtas tuo, kad valgydami kas 2-3 valandas labai neišalksite, tad nepersivalgysite kito valgymo metu. Tuo pačiu, 2-3 valandos yra pakankamas laiko tarpas visiškai suvirškinti (iš skrandžio perduoti į virškinimo traktą) suvalgytą subalansuotą maistą.

Ko gero, apie vandens naudą ir reikšmę organizmui esate girdėję daug ar skaitę ne vieną straipsnį. Priklausomai nuo amžiaus ir riebalų kiekio, mūsų kūne yra apie 50-70% vandens. Egzistuoja daug skirtingų nuomonių, kiek vandens reikia išgerti per dieną sveikai besimaitinančiam žmogui. Visgi, ko gero, daugumai specialistų priimtiniausia nuomonė, kad nėra konkretaus kiekio, litrų ar stiklinių skaičiaus, kurį būtų galima laikyti auksine taisykle. Priklausomai nuo to, ką valgote, tai yra, kiek vandens gaunate su maistu atskirai išgeriamo vandens kiekis gali labai skirtis kiekvienam individualiai.

Teisingas maisto derinimas – tai sistema, leidžianti užtikrinti, kad vienu metu valgysite tik tarpusavyje derančius, virškinimo neapsunkinančius produktus. Tai užtikrina, kad virškinimo metu neišeikvosite per daug energijos, kurią galėtumėte skirti kitiems darbams atlikti. Mūsų kūnas yra užprogramuotas būti sveiku. Ligoms, su kuriomis susiduriame tiek pat įtakos turi sveikas maistas ir toksinų šalinimas. Tinkamo maisto parinkimas, jo suderinimas tarpusavyje, gali ne tik palengvinti virškinimo sistemos darbą, išsaugant daugiau energijos jums, bet ir padėti išlaikyti sveiką virškinimo traktą, kuris leistų tinkamai pašalinti nereikalingas medžiagas ir toksinus.

Apibendrinant, vos pradėję sveikiau maitintis, greitai pajusite sveikos mitybos privalumus – geresnę savijautą, daugiau energijos, lengvesnį susikoncentravimą, geresnę smegenų veiklą, geresnę atmintį, mažiau ligų, geresnę bendrą sveikatą – ir įgausite dar daugiau entuziazmo gilintis į sveikos mitybos principus, ieškoti naujų, sveikesnių receptų ir išbandyti vis ką nors naujo, naudingo savo organizmui ir savijautai.

Visuomenės sveikatos specialistė,

Vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą