VYKO PASKAITA „ELEKTORININIŲ CIGAREČIŲ ŽALA SVEIKATAI“

Sausio 16 dieną Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijoje 5-6 klasių mokiniams paskaitą apie elektroninių cigarečių žalą sveikatai, skaitė lektorius Donatas Grigalis. Lektorius supažindino mokinius su cigarečių atsiradimo istorija, moksline literatūra apie elektroninių cigarečių skysčius,   veikimo principus ir pavojus sveikatai.

Elektroninės nikotiną garinančios sistemos buvo sukurtos Kinijoje 2003 m. Jas išrado kinų farmacininkas Hon Lik, kurio tėvas mirė nuo plaučių vėžio, sukelto ilgamečio rūkymo. Hon Lik tikėjosi atradęs saugią alternatyvą įprastinių cigarečių rūkymui. Daugiau nei prieš dešimt metų rinkoje pasirodęs naujas išradimas elektroninės cigaretės , žadėjo perversmą tabako pramonėje. Kas gi yra toji elektroninė cigaretė? Elektroninė cigaretė – tai elektroninis prietaisas, turintis kaitinimo elementą, kuris, veikiant aukštai temperatūrai, garina specialų skystį, kurioje pagrindinė tabake medžiaga nikotinas, jis veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, sukelia laikiną žvalumo ir malonumo pojūtį, o vėliau – priklausomybę. Lektorius teigė,  naujausi tyrimai rodo, kad rūkant elektronines cigaretes žala sveikatai patiriama panaši, kaip ir rūkant paprastas: pakyla kraujospūdis, atsiranda galvos skausmas ir svaigimas, nemiga, nerimas, pakenkiama burnos ir gerklės gleivinė, pasunkėja kvėpavimas, gali spausti krūtinę, atsiranda sausas kosulys.

Gana dažnai elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi drebuliu, nuovargiu, peršalimo simptomais, raumenų bei sąnarių skausmais. Užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad būtų pakenkta plaučiams. Sunkiųjų metalų dalelės, esančios elektroninėse cigaretėse kenkia inkstams, kvėpavimo ir nervų sistemoms. Tyrimai rodo, kad vėžį sukeliančių medžiagų kai kuriose elektroninėse cigaretėse gali būti daugiau, nei paprastose. Prisiminkite paprasčiausią ekonominę logiką, cigarečių gamintojų tikslas, kad klientas rūkytų, o ne mestų – vien dėl to kalbos apie e-cigarečių pagalbą metant – mitas. Vienintelis sveikatai naudingas pasirinkimas- visai nerūkyti. Paskaitos metu buvo pateikta daug iliustracijų ir parodyta video medžiaga apie elektroninių cigarečių daromą žalą.                        

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje: Nijolė Klapatauskienė

 

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą