VARGINANTI IR GYVENIMĄ APSUNKINANTI LIGA – ALERGIJA

*http://www.rxlist.com/allergy/page18.htmAlerginės ligos – vis dažniau pasitaikanti sveikatos problema. Kasmet vis daugėja sergančiųjų šiomis ligomis. Tam įtakos turėjo didėjanti oro tarša, pramonės gaminių populiarėjimas (chemijos, vaistų, nenatūralių maisto produktų ir jų priedų) bei klimato kaita. Visa tai neigiamai paveikė žmonių sveikatą ir lėmė alerginių susirgimų didėjimą. Dar vienas veiksnys lemiantis alergines ligas – paveldimumas. Jeigu tėvai, seneliai sirgo alerginėmis ligomis, didelė tikimybė, kad jos bus paveldėtos ir perduotos vaikams.

Alergija – tai imuninių procesų sukelta reakcija, kurios metu atsiranda jautrumas medžiagoms, kurios įprastai nesukelia jokio organizmo atsako, kaip pvz.: maisto produktai (kviečiai, kiaušiniai, riešutai ir t.t.), namų dulkės, buitinė chemija, vaistai, augalų žiedadulkės, gyvūnų kailis ir t.t. Įjautrinta alergenų imuninė sistema jautriai reaguoja ir sukelia uždegimines reakcijas, gali pažeisti audinius ir organus. Alerginės ligos dažniausiai pažeidžia odą ir gleivines, nes tai yra pagrindinis organizmo barjeras saugantis nuo aplinkos poveikio. Pagrindinės ir dažniausiai pasitaikančios alerginės ligos – alerginis dermatitas, rinitas, astma, alerginis konjunktyvitas.

Alerginė astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kurios atsiradimą skatina išoriniai ir patalpų aplinkos veiksniai (dulkių erkės, naminių gyvūnų kailis, graužikai, pelėsiai, tarakonai ir t.t.). Taip pat įrodyta, kad astmos vystymąsi skatina neatsparumas mikroorganizmams (bakterijoms, virusams) bei tabako dūmams. Sergant astma yra pažeidžiami kvėpavimo takai (bronchai) ir astmos priepuolio metu bronchų sienelės paburksta, susiaurėja jų spindis, galima girdėti švokštimą krūtinėje, tampa labai sunku kvėpuoti, imama kosėti.

Alerginį rinitą (slogą) sukelia įkvėpti alergenai. Tai nosies gleivinės uždegimas, kuriam būdingas vienas ar daugiau požymių: čiaudulys, niežulys, vandeningos nosies išskyros, nosies užburkimas, neretai kartu pasireiškia ir akių uždegimo požymiai. Alerginis rinitas gali būti epizodinis arba sezoninis (šienligė). Jeigu sloga kamuoja dažniausiai tik tam tikru metų laiku, o ypač dažnai pavasarį, vasarą arba rudenį, slogos atsiradimą ir dingimą lydi tam tikrų augalų, medžių žydėjimas, galima įtarti alerginį rinitą. Pagrindiniai alergenai sukeliantys rinitą yra medžių, žolių, piktžolių, gėlių žiedadulkės, dulkių erkės, pelėsiai, naminių gyvūnų epitelis. Kad alerginė sloga kuo mažiau vargintų patariama vengti kontakto su alergenais: kuo mažiau laiko praleisti lauke, ypač saulėtomis, vėjuotomis dienomis, nepjauti žolės, kasdien valyti dulkes ir grindis drėgnuoju būdu.

Maisto alergiją sukelia pačios įvairiausios maisto medžiagos. Didžioji dalis alergenų yra baltymai (kiaušinio, kviečių, pieno, riešutų). Alergines reakcijas teoriškai gali sukelti visi maisto produktai ir tik nuo kiekvieno organizmo savybių priklausys koks maisto produktas ar jo sudedamoji dalis taps alergenu. Maisto alergenai gali įjautrinti organizmą patekę per virškinamąjį traktą, odą, įkvėpus alergenų. Alerginės maisto produktų savybės priklauso dar ir nuo maisto paruošimo būdo. Verdamos daržovės ir vaisiai dažnai praranda alergizuojamąsias  savybes, tačiau dauguma žuvies, mėsos, vėžiagyvių, kiaušinių, grudų alergenų yra atsparūs temperatūros pokyčiams. Iš grūdinių kultūrų dažniausiai alergizuoja kviečiai. Maisto alergenai gali pažeisti visą virškintąjį traktą: burną, ryklę, stemplę, skrandį, žarnyną. Nuo pažeisto organo ar jų grupės priklauso maisto sukeltos alergijos simptomai. Alergija maistui gali pasireikšti ne tik virškinamojo trakto sutrikimus, bet ir pažeisti odą, kaip ūminė arba lėtinė dilgėlinė, atopinis, pūslelinis, kontaktinis dermatitas arba kitais būdais (paraudimais, bėrimais). Pagrindinis būdas išvengti nemalonių simptomų, o kartais ir gyvybei pavojingos alergijos, tai – alergenų nustatymas ir jų eliminavimas iš kasdieninio raciono. Maisto produktai dar gali sukelti ir vadinamąsias pseudoalergines reakcijas. Tai maisto produktai turintys daug histamino – švieži pomidorai, špinatai, vėžiagyviai, lašiša, apelsinai, fermentinis sūris. Suvartojus didelį kiekį šios medžiagos turinčių produktų gali pasireikšti į alergiją panašūs simptomai, tačiau tai nėra tikroji alergija.

Alerginės ligos apsunkina gyvenimą, pablogina tiek sergančiųjų, tiek jų šeimos narių gyvenimo kokybę. Įrodyta, kad alergiškiems vaikams yra sunkiau mokytis mokykloje, jiems pasireiškia mokymosi ir miego sutrikimai, tokiems vaikams gali būti sunkiau pritapti prie bendraamžių, susirasti draugų. Šiomis ligomis, remiantis Europos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos duomenimis, serga 1 iš 4 europiečių, tai vienos iš dažniausių  lėtinių ligų šiame regione.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Akvilė Petkienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą