PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO REIKŠMĖ ONKOLOGINIŲ LIGŲ IŠSIVYSTYMUI

PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO REIKŠMĖ ONKOLOGINIŲ LIGŲ IŠSIVYSTYMUI

Š. m. spalio 23 d. Šilalės krašto neįgaliųjų sąjungoje ir Šiauduvos laisvalaikio salėje, bendradarbiaujant su Šiauduvos savarankiško gyvenimo namais ir socialine darbuotoja Dženeta Lukošienė vyko užsiėmimas “Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo reikšmė onkologinių ligų išsivystymui“.
Užsiėmimo metu aptartos temos:
Tabako vartojimo poveikis onkologinių ligų išsivystymui;
Alkoholio ir narkotikų vartojimo poveikis sveikatai;
Kitų psichoaktyvių medžiagų (narkotikų, vaistų, energinių gėrimų) vartojimo poveikis sveikatai;
Metimo vartoti priklausomybę sukeliančias medžiagas nauda sveikatai
Pagalbos galimybės norintiems atsisakyti priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo.
Kas yra priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų?
Priklausomybė gali būti psichologinė ir fizinė. Psichologinė priklausomybė – tai liguistas potraukis nuolat vartoti psichoaktyviąsias medžiagas maloniems pojūčiams pasiekti. Fizinė priklausomybė – viso organizmo funkcinės veiklos pakitimas, pasireiškiantis ryškiais psichikos ir fiziniais sutrikimais staiga nustojus vartoti psichoaktyviąsias medžiagas.
Psichoaktyviosios medžiagos – medžiagos, sukeliančios psichikos ir elgesio sutrikimus. Šiai grupei yra priskiriama narkotinės, psichotropinės medžiagos, alkoholis, nikotinas, kofeinas, raminamieji ir migdomieji vaistai. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija yra itin svarbi, nes šios medžiagos sukelia tiek priklausomybę, tiek fizines ir psichines ligas, socialines problemas, padidina sužalojimų riziką.
Mėgautis tuo, kas suteikia malonumą ir ieškoti galimybių tą pakartoti – normalu ir būdinga ne tik žmogaus prigimčiai. Patyrus kažką malonaus, kas gerina nuotaiką, savijautą, pasotina labiau negu įprastas maistas, smegenyse aktyvuojami malonumo centrai, kurie „ilgisi“ šių malonumų ir ateityje skatins pakartoti veiksmus, teikiančius malonumą.
Suvokti ir realiai įvertinti pasekmes, kylančias dėl nevaldomo potraukio, neleidžia neigimas ir saviapgaulė. Progresuojant priklausomybei, sparčiai didėja priklausomo asmens nepasitikėjimas kitais žmonėmis. Neretai, net jei ir testo rezultatai rodo, kad problema jau yra, pats asmuo neigia priklausomybę ir gydytis nenori. Labai svarbu, kad kas nors pastūmėtų kreiptis pagalbos, o efektyviausiai tai padaryti gali tie žmonės, kurie priklausomam asmeniui yra autoritetas – giminaičiai, darbdavys, geras draugas, dvasininkas ar gydytojas.

Užsiėmimai finansuojami iš valstybės lėšų pagal projektą „Kompleksinių ir integruotų pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas’’.

Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą