PASAULINĖ NEIŠNEŠIOTŲ NAUJAGIMIŲ DIENA

Kiek sveria stebuklas? Galbūt nustebsite, bet 730, 600 ar vos 540 gramų – būtent tiek. Neįtikima, bet stebuklas kartais gali tilpti į delną. Tai – per anksti gimę, taip į pasaulį skubėję vaikeliai. Apraizgyti vamzdeliais, tarp dieną naktį pypsinčios aparatūros, jie klausosi raminančios mamos lopšinės ir laukia ateinant tėčių. Nepasiduodami jokiems loginiams skaičiavimams jie narsiai ir drąsiai kovoja. Tai tikrų tikriausi maži dideli stebuklai.

Nuo 2011 metų lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Neišnešioti naujagimiai – tai kūdikiai, gimstantys nuo 22 iki 37 savaičių amžiaus. Kuo mažesnio svorio gimsta naujagimis, tuo didesnės jam reikia pagalbos. Kai kurie iš jų nemoka savarankiškai žįsti ir net kvėpuoti, o kūnas nepalaiko tinkamos temperatūros.

Ar žinojote, jog pasaulyje 1 iš 10 kūdikių gimsta per anksti. Tokių naujagimių pasaulyje per metus gimsta apie 15 milijonų, 500000 Europoje, 1400 kasdien, 60 per valandą, vienas – per minutę neišnešiotas naujagimis, o daugiau kaip milijonas jų neišgyvena. Lietuvoje apytikriai 6 iš 1000 gimstančių kūdikių yra neišnešioti. Vidutiniškai Lietuvoje kasmet anksčiau laiko gimsta apie 2000 naujagimių.  Taigi anksčiau laiko gimę naujagimiai sudaro didžiausią naujagimių pacientų grupę ir jų skaičius vis didėja. Neišnešiotumas yra beveik pusės visų naujagimių ir kūdikių pagrindinė mirties priežastis. Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 450 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.

Neišnešioto vaikelio gimimas yra didžiulis išgyvenimas šeimai. Šie mažyliai auga su didesne rizika turėti mokymosi ir elgesio sutrikimų, jutimo ir motorinių deficitų, susirgti cerebriniu paralyžiumi, infekcijomis, lėtinėmis kvėpavimo takų ir širdies bei kraujagyslių arba diabeto ligomis, lyginant su laiku gimusias naujagimiais. Nežinios kamuojamos šeimos, sulaukusios neišnešioto naujagimio, arba tampa tokios stiprios ir vieningos, kokios niekada iki tol nebuvo, arba išsigandusios atiduoda kūdikėlį, atėjusį į pasaulį anksčiau laiko, į vaikų namus. Tačiau iš tikrųjų absoliuti dauguma tokių naujagimių jau per pirmus savo gyvenimo metus ne tik visiškai pasveiksta, bet ir prisiveja savo laiku gimusius bendraamžius.

Nepaisant šio, didelio ankstyvo gimstamumo skaičiaus ir galimos rizikos, visuomenė dar labai menkai žino apie priešlaikinio gimdymo prevencijas, problemas ir pavojus. Neišnešiotų naujagimių kasmet gimsta vis daugiau. Jiems labai svarbi ir reikalinga ne tik kvalifikuota medicininė pagalba, bet ir jų tėvelių rūpestis, buvimas šalia. Akivaizdu, jog pirmąkart išvydus per anksti gimusį savo vaikelį kaipmat apima baimė, nežinomybė, bejėgiškumas… Daugelis jų nežino, jog bėgant metams, tobulėjant medicinos mokslui galimybių išgelbėti šiuos mažylius vis daugėja, o užaugę jie šypsosis ir šėlios visai kaip ir gimę laiku jų bendraamžiai. Būtent todėl lapkričio 17 dieną visas pasaulis švenčia Neišnešiotų naujagimių dieną – taip garsiai ir drąsiai kalbant apie šių naujagimių problemas ir jų sprendimo būdus. Norima, kad kuo didesnė visuomenės dalis žinotų apie pačią problematiką, apie anksčiau laiko naujagimio susilaukusias šeimas, apie pačius neišnešiotus naujagimius.

Šiai dienai pažymėti ir padėti neišnešiotukams bei jų tėveliams, organizuojamos įvairios akcijos visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Veikia naujagimių anksčiau laiko susilaukusių tėvų asociacija „Padedu augti“, internetinis portalas – (http://neisnesiotukas.lt), prisideda ir prekybos centrai rengiamomis akcijomis. Visuomenė skatinama prisidėti prie pagalbos neišnešiotukams – dovanoti megztas vilnones kojinytes, apklotėlius. 2013 m.  Lietuva pirmą kartą prisijungė prie viso pasaulio skleidžiamos žinios apie ankščiau laiko gimusius naujagimius ir apšvietė Kauno simbolį – Rotušę purpurine (organizacijos) spalva.

Šilalės r. sav. visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą