Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad kovo 24-ąją, sekmadienį, minėsime Pasaulinę tuberkuliozės (TB) dieną ir prisideda prie Pasaulio sveikatos organizacijos skelbiamo siekio įveikti TB iki 2030 m. Dienos minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į TB problemą šalyje ir pasaulyje.
Nors TB išgydoma liga, iki šiol ji išlieka viena pagrindinių mirties priežasčių nuo užkrečiamųjų ligų pasaulyje. Kas 20 sekundžių  pasaulyje nuo TB miršta žmogus. Lietuvoje kas trečią dieną nuo TB miršta žmogus – daugiau nei šimtas kasmet.
Šiais metais paskelbtos Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ataskaitos duomenimis, Lietuva, Latvija ir Estija išlieka šalimis, kuriose registruojama daugiausiai atsparios ir itin atsparios vaistams TB atvejų.
„Europos Komisija pažadėjo įsipareigoti remti ES valstybes nares siekiant tikslo – įveikti tuberkuliozę iki 2030 m. Nors  esame teisingame kelyje, nuolatinės pastangos, nukreiptos į žmones, yra itin svarbios siekiant sukurti Europą ir pasaulį be tuberkuliozės“, – sakė ES sveikatos ir maisto saugos komisaras dr. Vytenis Andriukaitis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ragina visuomenę ir kolegas atkreipti dėmesį į tarp vaikų plintančią tuberkuliozę.  Per pirmuosius du šių metų mėnesius registruoti 9 vaikų tuberkuliozės atvejai. Dauguma jų turėjo kontaktą su sergančiu tuberkulioze asmeniu. Du vaikai – 6 mėnesių amžiaus. Vaikai tuberkulioze dažniausiai užsikrečia nuo suaugusiųjų.

ULAC duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 30 tuberkulioze (TB) susirgusių vaikų, iš kurių – 1 vaikui diagnozuota atvira plaučių tuberkuliozės forma. 2018 m. Lietuvoje tuberkulino mėginys (TM) buvo atliktas 68 proc. vaikų, kuriems jis turėjo būti atliktas. Kaip ir kiekvienais metais, daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiaisiais tuberkulioze artimoje aplinkoje – 16 atvejų, iš jų – 1 atviros TB formos.

5 TB atvejai diagnozuoti vaikams, kurie dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Po 3 ligos atvejus nustatyta 7 metų amžiaus vaikų grupėje iš socialinės rizikos šeimų ir vaikų, gyvenančių sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, grupėse.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigose kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turi būti atliekami 7 metų amžiaus ir šių rizikos grupių vaikams:

  • neskiepytiems nuo tuberkuliozės;
  • bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);
  • dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantiems lėtinėmis ligomis;
  • gydomiems kortikosteroidais;
  • infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
  • iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
  • migrantams.
 
Daugiau apie tuberkuliozę skaitykite čia.
Sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje 2017 m. apžvalgą galite rasti čia
.
Nauja iniciatyva „ABC apie TB“ subūrė per 500 ugdymo įstaigų
Daugiau informacijos:
Zigmas Nagys
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
tel. 8 684 33174, zigmas@ulac.ltwww.ulac.lt

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą