ĮVYKO ŠILALĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS MOKINIŲ GYVENSENOS TYRIMAS

 2020 metais visose Lietuvos savivaldybėse, vykdant Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, nurodantį periodiškai savivaldybėse atlikti gyvensenos tyrimus,vadovaujantis Higienos instituto parengta gyvensenos tyrimų organizavimo ir vykdymo metodika, atliktas antrasis mokyklinio amžiaus 5, 7 ir 9 (pirmų gimnazijos) klasių mokinių gyvensenos tyrimas. Anketinei apklausai naudotas su Sveikatos apsaugos ministerija suderintas standartizuotas klausimynas. Apibendrinus tyrimo rezultatus, pateikiami Šilalės rajono respondentų duomenys, jų sociodemografinės charakteristikos ir 32 gyvensenos rodikliai, esantys aukščiau minėtu įsakymu patvirtintame vaikų gyvensenos stebėsenos rodiklių sąraše. Rodikliai suskirstyti į tris grupes: laimingumas, sveikatos ir išvaizdos vertinimas; sveikatos elgsena (fizinis aktyvumas, pasyvus laisvalaikis ir mitybos įpročiai, burnos higiena); rizikingas elgesys (tabako, elektroninių cigarečių rūkymas, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas, patyčios ir saugumas kelyje, namuose bei mokykloje). 2020 m. mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo duomenų bazę sudarė 35 562 respondentų užpildytos anketos. Apklausos pradėtos vykdyti 2020 m. kovo mėnesį, tačiau dėl COVID19 ligos epidemiologinės situacijos ir Lietuvos teritorijoje paskelbto visuotinio karantino kuriam laikui nutrauktos. Apklausos tęstos rugsėjo–spalio mėnesiais.

Šilalės rajono savivaldybėje mokinių gyvensenos tyrime dalyvavo 628 mokiniai. Pagal klases mokiniai pasiskirstė taip: 229 penktos klasės mokiniai, 190 septintos klasės mokinių ir 206  devintos klasės mokiniai. Šilalės rajono savivaldybėje, tyrime dalyvavusių mokinių amžius svyravo nuo 10 iki 16 metų.

Mokinių buvo klausiama apie savo šeimos padėtį. Didžioji dalis mokinių (74,1 proc.) nurodė, kad gyvena su abiem tėvais, kas ketvirtas vaikas (23,3 proc.) gyvena su vienu iš tėvų.

Vykdant tyrimą, Šilalės rajone 72,7 proc. apklaustų mokinių nurodė, jog yra laimingi arba pakankamai laimingi galvodami apie savo dabartinį gyvenimą (Lietuvoje – 73,2 proc.), o savo sveikatą vertina puikiai arba gerai – 80,6 proc. (Lietuvoje – 79,8 proc.).

Vertinant savo išvaizdą, Šilalės r. ja patenkinti 42,5 proc.mokinių. Šalyje šis skaičius nežymiai mažesnis – 40,8 proc.

Kasdienis fizinis aktyvumas turi didelę reikšmę vaikų sveikatai, yra būtinas jų fiziniam, pažintiniam vystymuisi, taip pat sveikatai ir fiziškai aktyviai gyvensenai suaugus. Mažas fizinis aktyvumas vaikystėje yra kai kurių ligų sveikatos rizikos veiksnys. Didėja mokyklinio amžiaus vaikų, kurie kasdien ne pamokų metų mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių, dalis – 13,1 proc. (Lietuvoje 13,6 proc.) ir mažiau laiko praleidžia prie ekranų (televizoriaus, kompiuterio, planšetė, išmaniojo telefono) – 20,2 proc. (Lietuvoje – 25 proc.).

Sveikatos specialistų teigimu, racionali vaikų mityba – sveikatos pagrindas, turintis įtakos fizinei ir protinei vaikų raidai, imunitetui, darbingumui ir net gyvenimo trukmei. Tikima, kad tvirti sveikos mitybos įpročiai, įgyti, suformuoti vaikystėje ir paauglystėje, išlieka ir turi teigiamą įtaką sveikatai visą likusį gyvenimą. Tyrimas atskleidė, kad mažiau nei pusė (45,5 proc.) Lietuvos apklausos dalyvių kasdien valgo pusryčius, Šilalės rajone, šis skaičius mokinių mažesnis – 40,4 proc. Tokia dalis 5, 7, 9 kl. moksleivių dieną pradeda nuo pusryčių. Taip pat nustatyta, kad Šilalės rajono vaikai per mažai ir per retai valgo daržoves (25 proc.) ir vaisius (29 proc.). Beveik 13,4 proc. rajono vaikų bent kartą per dieną valgo saldumynus, 9,4 proc. bent kartą per dieną geria gazuotus saldžiuosius gėrimus, 22 proc. mokinių bent kartą per savaitę geria energetinius gėrimus, 36,4 proc. nededa papildomai druskos į paruoštą maistą. Padidėjo mokyklinio amžiaus vaikų, kurie valosi dantis šepetėliu ir pasta dažniau nei kartą dažniau nei kartą per dieną, dalis – 53,5 proc. (Lietuvoje – 57 proc.).

Alkoholio, tabako ir kitų narkotikų vartojimas, ypač paauglių, yra svarbi bei aktuali šiandieninė problema, nes sukelia visuomenėje socialinių, mechaninių, ekonominių, teisinių ir kitų problemų. Tyrimo duomenys rodo, kad šių problemų paplitimas ir mastai išlieka itin aktualūs.Tabako gaminių bei elektroninių cigarečių vartojimas – paplitęs reiškinys, bent kartą per metus vartoję tabako gaminius prisipažino 9,9 proc. respondentų Šilalės rajone. Pastebimas sumažėjęs tiek tabako gaminių (tabako gaminius per paskutiniuosius 12 mėn. bent kartą rūkė 15,8 proc. mokinių,  elektronines cigaretes -11,2 proc., alkoholinius gėrimus per paskutines 30 dienų vartojo 12,9 proc. Šilalės r. mokinių  (šalyje 10,6 proc.).

Dar viena šių laikų nerimą kelianti problema – patyčios, neretai sukeliančios ne tik psichologinį diskomfortą, bet ir rimtų sveikatos sutrikimų. Analizės duomenys atskleidė, kad per paskutiniuosius du mėnesius iš kitų tyčiojosi apie 42 proc mokinių). Tyrimas atskleidė, kad visoje šalyje daugiausiai besityčiojančių skaičiuojama tarp 7 klasės moksleivių.

Šilalės r. mokyklinio amžiaus vaikų, kurie visada tamsiu paros metu būdami lauke nešioja atšvaitus buvo 31,4 proc., tuo tarpu šalyje šis skaičius buvo 25,6 proc., vaikų,kurie visada segi saugos diržą važiuodami automobiliu dalis  sudarė 19 proc. (šalyje šis skaičius buvo 80,3), o mokyklinio amžiaus vaikų, kurie visada dėvi šalmą važiuodami dviračiu, dalis  sudarė 9,6 proc. (šalyje 9,3 proc.)

Parengė:

Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną
Jurgita Valančienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą