Š. m. spalio 10 d., Šilalės visuomenės sveikatos biure, vyresnio amžiaus asmenims vyko užsiėmimas skirtas griuvimų prevencijai, kurį vedė kineziterapeutas Lukas Mikalauskas. Tai yra tęstiniai užsiėmimai, kurie yra vykdomi įgyvendinant projektą ,,Kompleksinių ir integruotų pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas’’.
Viena iš aktualių problemų vyresniame amžiuje yra griuvimai. Nors griuvimai būdingi ne tik senyvo amžiaus žmonėms, tačiau šiame amžiaus tarpsnyje jų pasekmės – lūžiai ir kitokie sužalojimai – yra didesnės, gali sumažėti savarankiškumas kasdienėje veikloje, gali padidėti priklausomybė nuo kitų asmenų. Kasmet kritimą patiria 30–60 proc. suaugusių žmonių, apie pusę iš jų – daugiau negu vieną kartą.
Kritimų rizikos veiksniai yra vidiniai (susiję su anatominiais – fiziologiniais pokyčiais senatvėje) ir išoriniai (susiję su nesaugia aplinka). Kritimų pavojų didina pablogėjusi pagyvenusių žmonių eisena, laikysena, susilpnėję raumenys. Regos ir klausos problemos, kitos lėtinės ligos taip pat gali būti kritimų rizikos veiksniais. Nesaugi aplinka namuose bei keliuose, pagalbinių įtaisų bei priemonių stoka yra išoriniai kritimų rizikos veiksniai.
Senyvo amžiaus žmonės praranda raumenų jėgą ir gebėjimą atlikti greitus judesius. Pacientai turi būti skatinami mankštintis (ypač efektyvūs pusiausvyros išlaikymo pratimai).
Fizinių pratimų nauda vyresnio amžiaus žmonėms yra įrodyta – studijose aprašoma įvairių kineziterapijos metodų naudojimas vyresnio amžiaus žmonių griuvimų prevencijos tikslais. Juose aptariama jėgos pratimų, lankstumo, pusiausvyros treniruočių naudojimas funkcinėms galimybėms gerinti bei griuvimų tikimybei mažinti.
Nėra abejonių, kad pakankamas senyvo amžiaus žmonių fizinis pajėgumas padeda jiems ne tik išlaikyti savarankiškumą bei socialinį integralumą, bet leidžia visokeriopai ir nuotaikingai dalyvauti įvairiuose programose bei renginiuose. Todėl senyvo amžiaus žmogaus pakankamas fizinis pajėgumas – tai pilnaverčio, džiaugsmingo gyvenimo laidas ir gerovė bei sveikatos dalis, kuri gali būti siejama su visapusiško visaverčio gyvenimo funkcinėmis galimybėmis.
Užsiėmimai finansuojami iš valstybės lėšų pagal projektą ,,Kompleksinių ir integruotų pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas’’.
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė