CUKRAUS ŽALA ORGANIZMUI

CUKRAUS ŽALA ORGANIZMUI

Kas tas cukrus? Cukrus – paprastasis angliavandenis, priklausantis chemiškai susijusių saldaus skonio medžiagų grupei. Cukraus būna įvairių pavidalų. Trys pagrindinės cukraus rūšys: sacharozė, laktozė ir fruktozė. Nors ląstelėms išgyventi ir būtina gliukozė, per didelis jos kiekis žalingas sveikatai.

Cukrus slopina imuninę sistemą.

Du arbatiniai šaukšteliai cukraus bent dviem valandoms 50% prislopina imuninę sistemą ir taip atveria kelią infekcinėms ligoms. Žinant, kad dauguma žmonių nuolat naudoja cukrų reiškia, kad jų imuninė sistema yra prislopinta visą dieną ir nenuostabu, kad jie pasigauna slogą, gripą ir kitas infekcines ligas.

Cukraus žala.

Cukrus sutrikdo mineralų balansą, ‘ištraukia’ iš kaulų kalcį, kas per ilgesnį laiką veda į osteoporozę (sumažėjęs kaulų tankis ir dėl to jie lengvai lūžta). Perteklinis cukraus vartojimas ‘padaro organizmą rūgštų’. Taip, jūs perskaitėte teisingai – nors cukraus skonis yra saldus, patekęs į organizmą jis jį rūgština – pakeičia rūgščių ir šarmų pusiausvyrą (‘ph’).

Cukrus skatina blogojo cholesterolio (LDL) gamybą ir sumažina gerąjį cholesterolį (HDL).

Aukštas gliukozės kiekis kraujyje ir fermentacija labai skatina vežinių ląstelių dauginimąsi.

Cukrus skatina ankstyvą senėjimą ir odos susiraukšlėjimą.

Cukrus sukelia širdies ir kraujagyslių ligas, nes jis nusėda ant kraujagyslių sienelių.

Cukrus cukrui nelygus

Ne visas cukrus yra vienodas. Dauguma vaisių turi nemažai cukraus, bet jis nedaro jokios žalos, nes vaisiai turi skaidulų, kurios sulėtina cukraus įsisavinimą ir duoda mums taip reikalingos energijos. Taip pat vaisiai turi enzimų, kurie padeda suvirškinti ir įsisavinti. Tačiau nevertėtų piktnaudžiauti džiovintais vaisiais, nes jie turi daug didesnį cukraus kiekį ir nebeturi enzimų.

Kuo pakeisti cukrų.

Geriausia cukraus iš viso nevartoti, bet jei negalite jo atsisakyti, tai jį galite pakeisti medumi, kuris yra gana geras ir naudingas produktas, tik nereikia juo piktnaudžiauti.

Smegenys.

Neigiamas cukraus poveikis smegenims iš tikrųjų didelis. Per didelis jo kiekis gali pagilinti depresiją ir nerimą, sukeliami energijos pliūpsniai, po kurių seka nuopuoliai, nes cukrus sutrikdo nuotaiką reguliuojančių neurotransmiterių veiklą. Maža to, cukrus netgi siejamas su silpnaprotyste. Dėl per didelio cukraus vartojimo didėja gliukozės kiekis kraujyje. Tai pagrindinis diabetą sukeliantis veiksnys, o diabetas susijęs su silpnėjančia atmintimi.

Dantys.

Žalingos burnos ertmėje gyvenančios bakterijos minta cukrumi, kurį vartojame. Kai tai įvyksta, didėja ir įprastai burnoje pagaminamų rūgščių kiekis, taigi pažeidžiamas dantų emalis, o apsauginiam dantų sluoksniui sudilus dėl rūgščių poveikio atsiranda skylių, juntamas skausmas, dantys tampa jautrūs, jie netgi gali iškristi.

Oda.

Moterų odoje kolageno yra mažiau nei vyrų, tačiau cukrus gali dar labiau pabloginti situaciją. Cukraus perteklius kraujyje jungiasi prie kolageno, kolagenas tampa trapesnis, o odai darosi sunkiau atkurti struktūrą. Šio proceso rezultatas – odos polinkis raukšlėtis. Atlikti tyrimai rodo, kad dėl per didelio androgeno kiekio oda tampa labiau linkusi į aknę.

Nutukimas.

Cukruje yra kalorijų, tačiau jis neturi realios maistinės vertės, taigi vartojant per daug cukraus į organizmą patenka per daug kalorijų. Vartojant daugiau kalorijų nei išeikvojama neišvengiamai didėja svoris. Antsvoris didina širdies ir kraujagyslių ligų bei diabeto riziką, nes neigiamai veikiamos įvairios organizmo sistemos.

Kraujagyslės.

Dėl didelio gliukozės kiekio kraujyje kraujagyslės ima trauktis ir tokiu būdu pradedama potencialiai žalinga įvykių seka. Per didelė apkrova tenka širdžiai ir kitiems organams, jie nepakankamai aprūpinami krauju, o tai savo ruožtu kelia kraujospūdį – šie veiksniai ypač pavojingi moterims po menopauzės. Didelis gliukozės kiekis kraujyje ir šie simptomai dažnai sietini su nutukimu ir diabetu. Širdies ligos Didelis pridėtinio cukraus kiekis gali mažinti didelio tankio lipoproteinų kiekį, o tai savo ruožtu reikia trigliceridų kiekio didėjimą. Cukrus gali didinti nutukimo riziką, o tai didina aukšto cholesterolio lygio ir širdies ligų atsiradimo pavojų.

Širdies ligos.

Didelis pridėtinio cukraus kiekis gali mažinti didelio tankio lipoproteinų kiekį, o tai savo ruožtu reikia trigliceridų kiekio didėjimą. Cukrus gali didinti nutukimo riziką, o tai didina aukšto cholesterolio lygio ir širdies ligų atsiradimo pavojų.

Kepenys.

Kai kepenys nesusitvarko su į organizmą patenkančiais cukraus kiekius, jis verčiamas riebalais, kurių dalis pasklinda po organizmą cholesterolio ir trigliceridų pavidalu, auga svoris. Likusi cukraus dalis riebalų pavidalu kaupiama kepenyse, o blogiausiu atveju riebalų sankaupos virsta nealkoholine kepenų suriebėjimo liga ir nutikimu.

Inkstai.

Vartojant per daug cukraus kūno audiniams daromas neigiamas poveikis dėl per didelio gliukozės kiekio kraujyje, o tai spartina nutukimą – antrojo tipo diabeto pranašą. Vienam iš 16 Jungtinės Karalystės (JK) gyventojų diagnozuojama liga, kuri blogiausiu atveju gali stipriai pažeisti inkstus, kurie savo ruožtu nebesugeba pašalinti atliekų iš kraujo.

Virškinimo sistema.

Tyrimai rodo, kad kartais cukrus nėra visiškai suvirškinamas plonojoje žarnoje. Tokiais atvejais jis pasiekia storąją žarną, kur prasideda fermentacijos procesas, sukeliantis dujų kaupimąsi, spazmus ir kitus nemalonius pojūčius ir sunkinantis dirgliosios žarnos sindromo simptomus.

Lyties organai.

Manoma, kad didelis cukraus kiekis kraujyje susijęs su pasikartojančiomis grybelinėmis infekcijomis, pavyzdžiui pienlige. Grybeliui plisti reikalingas cukrus, o vartodami per daug cukraus rizikuojate susirgti antrojo tipo diabetu. Kai kraujyje gliukozės yra per daug, atsiranda infekciją sukeliantis disbalansas.

Kas gali pakeisti cukrų, nežalojant sveikatos?

Nepajėgiant atsisakyti „saldaus gyvenimo“, bet siekiant išsaugoti sveikatą, galimi sveiki rafinuotą cukrų pakeičiantys produktai:

natūralus medus; stevijos sirupas; datulių sirupas; vaisiai; kerobas (saldžiavaisis pupmedis); džiovinti vaisiai.

Kaip sužinoti, ar tu turi cukraus priklausomybę?. Šie simptomai tai gali parodyti:

  • Niekaip negalite numesti svorio, net jei nuolat sportuojate;
  • Jaučiatės liūdnas (depresija);
  • Blogai miegate;
  • Dažnai jaučiatės pavargęs;
  • Aukštas kraujo spaudimas;
  • Nuolat norite ko nors saldaus;
  • Padidėjęs blogasis cholesterolis.

Kaip apsisaugoti nuo tokios neigiamos organizmo reakcijos ar bent ją sumažinti?

Iš tiesų, nutraukti pridėtinio cukraus vartojimą iškart nėra nei teisinga, nei sveika. Siekiant atsisakyti pridėtinio cukraus sveikai ir su kaip įmanoma mažesne neigiama organizmo reakcija, siūlyčiau tai daryti palaipsniui, pradedant nuo elementarių dalykų. Pavyzdžiui, jei įprastai kavą saldinate dviem šaukšteliais cukraus, imkite berti tik vieną. Jei jaučiate didelį saldumynų potraukį, pakeiskite juos kitais gaminiais, panašiais savo forma ar prigimtimi. Pavyzdžiui, grūdinių kultūrų gaminiais- įvairių grūdų trapučiais, duonelėmis su vaisiais ir pan.

Kokius maisto produktus valgyti, kad, atsisakius pridėtinio cukraus, žmogaus organizmas nepajustų cukraus stygiaus? Giminingų cukrui junginių, dar vadinamų lengvai įsisavinamais angliavandeniais, apstu tuose maisto produktuose, kuriuos mums dovanoja gamta. Tai vaisiai, kai kurios daržovės (morkos, raudonieji burokėliai, batatai), medus ir kiti. Pavyzdžiui, vaisiuose gausu fruktozės, pieno produktuose – laktozės. Visa tai yra nepridėtinės giminingos cukrui medžiagos. Svarbu žinoti, kad tiek gamtoje randamo, tiek papildomai naudojamo cukraus kiekį galime keisti, rinkdamiesi lėtai įsisavinamais angliavandeniais turtingus gaminius. Pavyzdžiui, juodą bemielę duoną, viso grūdo kvietinę duoną košes, bulves. Virškinant šiuos produktus angliavandenis-krakmolas skyla į gliukozę, kuri žmogaus organizmui suteikia ilgalaikės energijos niukais.

 

Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rūta Erciuvienė

 

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą