VYKO PASKAITA „NĖŠTUMAS IR PASIRUOŠIMAS GIMDYMUI“

VYKO PASKAITA „NĖŠTUMAS IR PASIRUOŠIMAS GIMDYMUI“

Š. m. spalio 5 d., Šilalės visuomenės sveikatos biure, vyko paskaita “Nėštumas ir pasiruošimas gimdymui“. Paskaitą vedė kineziterapeutė, VŠĮ Taisyklingo judesio mokyklos vadovė, daug metų dirbanti ir konsultuojanti nėščiąsias gimdymo klausimais Gintarė Pranaitienė. Paskaitos metu aptartos temos: pasiruošimas gimdymui, kaip padėti sau gimdymo metu, pogimdyvinis periodas.

Visas nėštumas – tai pasiruošimas gimdymui ir motinystei. Vyksta fiziologiniai ir hormoniai pokyčiai, veikiantys moters emocijas. Tai, ką jaučia dauguma besilaukiančių moterų – padidėjęs jautrumas, taip pradedame ruoštis pokyčiui, tokio jautrumo, emocionalumo labai reikia vaikeliui, nes taip galime subtiliai su juo sukurti ryšį. Sunkesnis kūnas, padidėjęs nuovargis leidžia mokytis pasirūpinti savimi ir sulėtinti gyvenimo tempą. Tokio ramaus buvimo labai reikia mažyliams.

Baigiantis nėštumui, moterims gana dažnai aplanko dviprasmiški jausmai. Viena vertus, pabodo nėštumo vargai ir jos džiaugiasi, kad pagaliau galės paimti į rankas savo kūdikį. Antra vertus, laikotarpis po gimdymo kelia daug klausimų: ar aš susidorosiu? Kaip pasikeis mano gyvenimas? Tačiau labiausiai nėščiosioms paskutinėmis savaitėmis rūpi gimdymas. Prieš apskaičiuotą gimdymo datą didėja sąrėmių, galimų komplikacijų baimė. Daugelį moterų kankina nerimas, kad kažkas gali būti ne taip. Nors jos turi daug informacijos, tačiau būsima patirtis yra nauja ir su niekuo nepalyginama. Kankinančias mintis kartais padeda nuvyti kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai, pavyzdžiui, joga ar masažas. Taip pat yra gerai pajudėti – pasivaikščioti, paplaukioti, pašokti.

Pirmos dienos po gimdymo iš tiesų gali prilygti jausmui, it esate kosmose: viskas nežinoma, šiek tiek baugu ir labai jaudina! Jūsų dėmesiui – svarbiausia informacija apie tai, kas nutinka pirmomis valandomis ir dienomis po gimdymo.

Pogimdyminis laikotarpis tęsiasi iki 6-8 savaičių po gimdymo, per tiek laiko atsistato nėštumo sukelti pokyčiai moters organizme. Iškarto po gimdymo pradeda skirtis priešpienis, taigi vaikutis turi pradėti žįsti krūtį ne vėliau kaip po dviejų valandų ir ne trumpiau kaip 30 minučių. Vėliau reikia maitinti  krūtimi taip dažnai , ir tiek ilgai kaip kūdikis nori . Pienas pradeda gamintis 3-4 parą po gimdymo, išsiskiriant priekinės hipofizės dalies hormonui prolaktinui.   Teisingai maitinant, kūdikio nosytė ir smakriukas turi glaustis prie krūties, maitinant moteris neturi jausti skausmo. Maitinimas krūtimi labai svarbus kūdikio augimui, vystymuisi, ligų profilaktikai. Piene yra visų vaikučiui reikalingų medžiagų-baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralinių medžiagų, imunoglobulinų, apsaugančių nuo infekcijų, augimo hormonų, vitamino A  ir kt. Kūdikis kasdien jaučia motinos kūno šilumą, mato jos akis, užuodžia kvapą, girdi jos balsą, pažįsta pieno skonį. Taigi vystosi visi jo jutimai. Vaikai maitinti motinos pienu daug rečiau serga kvėpavimo takų ligomis, kitomis infekcinėmis ligomis. Kartais gali atsirasti  spenelių įtrūkimai, ypač netaisyklingai maitinant. Prieš maitinimą ir po būtina laikytis higienos taisyklių.

Po gimdymo gali  būti nuotaikų kaita: moteris be priežasties verkia, nenori rūpintis kūdikiu, jaučia nerimą ir kt. Tokį nuotaikos sutrikimą jaučia apie 85 proc. moterų. Praeina savaime po 3-4 dienų. Tačiau, jeigu būklė negerėja ir tęsiasi ilgiau 2 savaičių, galima įtarti pogimdyminę depresiją. Ji gali pasireikšti iki 6 mėnesių po gimdymo. Depresijos požymiai – nuotaikų kaita, verksmingumas, liūdesys, gyvenimo tikslo praradimas, nuovargis, silpnumas, mitybos, miego sutrikimas, lytinio potraukio sumažėjimas, nenoras rūpintis vaiku, kaltės jausmas, nepasitenkinimas savo išvaizda ir kt. Jeigu tokia būklė tęsiasi dvi savaites ir ilgiau, būtina kreiptis specialisto konsultacijai. Pogimdyminės depresijos priežastys – lytinių hormonų (estradiolio ir progesterono) kiekio sumažėjimas, bei stresas- jauną mamą užgriūna daug rūpesčių: ji keliasi naktimis, prižiūri kūdikį ir dieną ir naktį, gali atsirasti nuovargis, vienišumas ir kt. Todėl būtinai reikėtų rasti laiko sau, pabūti vienumoje bent 1-2 valandas, pasivaikščioti gryname ore, eiti pogulio kartu su kūdikiu, nesistengti atlikti visus namų ruošos darbus. Tėtis šioje situacijoje daug gali padėti, jis buvo ramstis nėštumo metu, gimdymo metu. Taigi ir atėjus į pasaulį gyvybei jis savo meile rūpesčiu, padrąsinančiu žodžiu gali padėti žmonai.

Lektorė suteikė daug naudingų ir prasmingų patarimų dalyvėms, demonstratyviai parodė keletą pratimų, aptarė aktualius ir rūpimus klausimus. Ačiū už puikią paskaitą!

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Vilma Navardauskienė

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą