Š. m. sausio 23 d., Šilalės visuomenės sveikatos biuras organizavo emocinės paramos teikimo užsiėmimą. Užsiėmimas vyko Užimtumo tarnyboje prie LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Šilalės skyriuje. Užsiėmimo tema „Motyvavimas įgyti išsilavinimą ir dirbti. Socialinių savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas“. Viso dalyvavo 13 dalyvių.
Pradėkime nuo to, kad reikėtų paklausti kodėl žmogus praranda motyvacija dirbti?
Vienas dažniausių atsakymų yra – rutina. Natūralu, kad kiekvieną dieną atliekama ta pati veikla tiesiog natūraliai atsibosta. Jeigu žmogus nuolat daro tą patį, jis demotyvuojasi. Jeigu jis neauga kaip asmenybė, jo motyvacija labai greitai baigiasi. Kai žmogus turi galimybę išmokti ką nors naujo, aplankyti seminarus, gauti naujų įgūdžių, tai visuomet jį įkvepia. Jam įdomu tai, ką jis daro. Motyvacija veikia kaip siekiamybė.
Motyvacija būna dviejų rūšių – vidinė ir išorinė. Paprastesniais žodžiais: išorinė yra, kai reikia dirbti, o vidinė – kai nori dirbti. Tai visas motyvacijos menas, iš esmės, susiveda į tai, kiek įmanoma padidinti tą vidinį “kabliuką”.
Taigi, paprasčiausias būdas save motyvuoti yra tiesiog iš principo pasirinkti įdomų darbą ar įdomią profesinį kelią pradžioje. Galite kurti verslą, kuris įdomus jums patiems. Net jeigu idėja patinka ir degi noru judėti į priekį, vis tiek būna daug rutininio, nesmagaus ir neįdomaus darbo, kurį neišvengiamai reikia padaryti.
Faktas ir tai, kad atlyginimas taip pat gali būti dažna priežastis, kodėl žmonės praranda motyvacija darbui. Nereikia net sakyti, kad jeigu žmogus atiduoda savo patirtį ir laiką vienoje įmonė daugybę metų, padeda jai augti, o už tai negauna įvertinimo, kuris dažnai būna išreikštas priedais arba atlyginimo pakėlimu – motyvacija ženkliai sumažėja arba visai išnyksta.
Motyvacija darbui gali būti prarandama kuomet asmuo susiduria su papildomomis problemomis savo aplinkoje. Tai gali įtakoti bendras didelis nuovargis, vis dažniau kankinantis stresas ir dar daugybe kitų faktorių. Kuomet jūsų psichologinė būklė nėra ideali, tikėtina, kad ir motyvacija darbui ženkliai sumažėja arba visai išnyksta.
Kaip save iš naujo motyvuoti darbui?
Šitas klausimas bus aptartas kito susitikimo metu, vasario 20 d. 10.00 val., Užimtumo tarnyboje, Šilalės skyriuje.
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą
Vilma Navardauskienė