PRISTATYMAS „SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SITUACIJA ŠILALĖS RAJONE“

PRISTATYMAS „SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SITUACIJA ŠILALĖS RAJONE“

Vakar, lapkričio 17 d., Šilalės rajone vyko pristatymas „Sveikatos priežiūros situacija Šilalės rajone“, kuriame dalyvavo Šilalės rajono savivaldybės vadovai, specialistai, rajono gydymo ir švietimo įstaigų atstovai. Savivaldybės merui Algirdui Meiženiui tarus įžanginį žodį ir pasveikinus susitikimo dalyvius, plačiau rajono situaciją ir gyventojų sveikatos rodiklius apžvelgė Savivaldybės gydytoja Dalė Briedienė.

Kaip informavo D. Briedienė, nuo 2018 m. iki 2021 m. rajone sumažėjo apie 1500 gyventojų. Lyginant Šilalės, Jurbarko ir Tauragės rajonų gimstamumo rodiklius, mūsų rajono gimimų mažėjimas mažesnis nei kaimyninių rajonų. 2021 m. didžiausią sergamumo dalį sudarė kraujotakos, kvėpavimo sistemos, virškinimo sistemos, jungiamojo audinio ir raumenų bei skeleto, endokrininės ir kitos medžiagų apykaitos ligos. D. Briedienė atkreipė dėmesį, kaip svarbu, kad gyventojas, jaučiantis kokius nors negalavimus, laiku kreiptųsi į gydytoją, kad būtų užkertamas kelias ligos plitimui ir taip išvengiama skaudžių pasekmių.

Apžvelgta ir Šilalės rajono mokinių sveikata. Šilalės visuomenės sveikatos biuro specialistė Jurgita Valančienė informavo, kad kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas, kurio metu įvertinama bendra sveikatos būklė, privalomas visiems vaikams iki 18 metų, taip pat pilnamečiams mokiniams, ugdomiems pagal bendrojo ugdymo programą. Atsižvelgiant į mokinių sveikatos problemas yra kryptingai planuojama ir įgyvendinama sveikatos priežiūra bendrojo lavinimo mokyklose, organizuojamos tikslios sveikatos stiprinimo priemonės, susijusios su ligų ir traumų profilaktika. Kaip teigė pranešėja, 2021-2022 mokslo metais 71,81 proc. mokinių dalyvavo ugdymo veikloje be jokių apribojimų, 28,19 proc. mokinių buvo nurodytos bendros, o 25,74 proc. mokinių – specialiosios rekomendacijos. Pritaikytas maitinimas buvo paskirtas 0,53 proc. mokinių. Pristatymo metu taip pat apžvelgta, kokios ligomis mokiniai dažniausiai serga, kalbėta apie fizinį aktyvumą, aptartos rekomendacijos, kokių priemonių imtis, kad vaikas būtų sveikatas, normaliai augtų ir vystytųsi.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilalės skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Medeikienė pateikė kompensuojamų antibiotikų skyrimo Šilalės rajono asmens sveikatos priežiūros analizę. Kaip teigė pranešėja, Šilalės rajono savivaldybėje 2021 m. 100-ui vaikų tenkantis kompensuojamų antibiotikų receptų skaičius buvo 17,90. Tiek medicinos atstovams, tiek visuomenei suprantamas faktas, jog žmogus sunkiai išgyventų be antibiotikų, tačiau gausus ir neteisingas jų vartojimas turėtų būti kuo skubiau mažinamas, siekiant pristabdyti atsparių bakterijų vystymąsi ir plitimą. Už antibiotikų veiksmingumo ir savo sveikatos išsaugojimą esame atsakingas kiekvienas iš mūsų. Specialistė taip pat plačiau papasakojo apie imunoprofilaktikos organizavimą, valdymą ir kontrolę asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilalės skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Petrokienė kalbėjo apie užkrečiamų ligų paplitimą ir valdymą. Kaip informavo pranešėja, remiantis Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos 2017–2022 m. duomenis, sistemoje užregistruota 27092 užkrečiamųjų ligų atvejai. Didžiausią dalį, t. y. 98,23 sudarė per orą plintančios infekcijos, iš kurių 97,9 – sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gripu ir COVID-19. Norint apsisaugoti nuo gripo ir kitų virusų plitimo svarbu dažnai plauti rankas, ypač prieš valgį, kosėjant ar čiaudint užsidengti burną, tinkamai naudoti vienkartines nosines, susirgus – pasilikti namuose.

Paskutinįjį pranešimą „Tuberkuliozės paplitimas Šilalės rajone“ pateikė Šilalės visuomenės sveikatos biuro specialistė Akvilė Petkienė. Tuberkuliozė – viena iš labiausiai paplitusių lėtinių, oro lašeliniu būdu plintančių, infekcinių, visuomenei pavojingų užkrečiamųjų ligų, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, perduodama oro lašeliniu būdu – kalbant, kosint ar čiaudint. Šilalės rajone 2020 metais tuberkuliozė diagnozuota visų amžiaus grupių asmenims, išskyrus vaikus. Didesnis sergančiųjų skaičius stebimas tarp vyrų. Eilę metų buvo fiksuojamas didesnis ligotumas tarp kaimo gyventojų. Siekiant padidinti sergančiųjų tuberkulioze atvejų išaiškinamumą, Šilalės rajono savivaldybės taryboje 2013 m. balandžio 25 d. sprendimu Nr. T1-128 patvirtintas Tuberkuliozės profilaktikos Šilalės rajone tvarkos aprašas. Aprašo tikslas – tarpžinybinis bendradarbiavimas, socialinė parama, švietėjiška veikla, siekiant patikrinti socialinės rizikos šeimas, socialinę riziką patiriančius ir socialiai nedraustus asmenis dėl sergamumo tuberkulioze ir reikalui esant nukreipti gydymui. Įgyvendinant šią programą, nuo 2017 m. iki 2022 m. lapkričio 7 d. profilaktiškai patikrinti 293 asmenys.

Po šio pranešimo vyko diskusijos, kitų aktualių klausimų aptarimas.

Šilalės rajono savivaldybės administracijos
Veiklos administravimo skyrius

Close Menu
Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą