TRAUMŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ PREVENCIJA „VAIKO SAUGUMAS KELYJE“

Sveikata yra didžiausia vertybė ir žmogaus gyvenimo pagrindas. Ji turi būti pakankamai tvirta, kad galėtume sėkmingai spręsti kasdieninės veiklos klausimus, įveikti naujus socialinius ir ekonominius iššūkius. Visuomenės sveikata – tai nacionalinis turtas, o jos saugojimas ir puoselėjimas – svarbiausias valstybės strateginis tikslas.

Vaiko gebėjimas matyti, girdėti, jausti mus supantį pasaulį yra kitoks negu suaugusio žmogaus. Kad įvertintum situaciją ir sugebėtum priimti tinkamą sprendimą, ypač svarbu regėjimas ir klausa, kurie suteikia informacijos, kaip elgtis tam tikromis aplinkybėms. Tačiau mažų vaikų regėjimas ir klausa dar nėra gerai išsivystę, taip pat jie neturi patirties. Skiriami šie vaikų ypatumai:
1. Jų regėjimo kampas yra siauresnis negu suaugusiųjų.
2. Vaikai negali aiškiai matyti tolimų objektų.
3. Jiems sunkiau pakeisti tolimą vaizdą artimu.
4. Jie linkę matyti atskiras detales, o ne visą vaizdą.
5. Jie nesugeba sekti akimis judančių daiktų kaip suaugusieji. Pvz., vaikai negali jausti taip gerai kaip suaugę transporto priemonės nuotolio ir greičio.
6. Vaikai blogai įvertina garso šaltinį.
7. Iki 12 metų amžiaus vaikai nelabai skiria, kur yra kairė, o kur dešinė.
8. Jie nelabai geba teorines žinias pritaikyti praktinei veiklai.
9. Jie linkę užmiršti, ko mokėsi.
10. Jeigu nutinka kas įdomaus, vaikai veikia spontaniškai, daugiau koncentruoja dėmesį į vieną dalyką ir nekreipia į visus kitus.
11. Jie prasčiau prisitaikę prie aplinkos dėl fizinių priežasčių. Pvz., jie mažesni ir jų nesimato iš už automobilio ar kitos kliūties.

Mūsų mažieji vis dar išlieka jautriausi eismo dalyviai, kurie dažnai sužalojami kelyje.
Kiekvienas iš mūsų turi pasirūpinti, kad mūsų vaikai saugiai pasiektų mokyklas bei saugiai grįžtų namo. Viena grėsmių – gatvės perėjimas. Yra keletas bendrų patarimų tėveliams, kaip suformuoti vaiko saugaus eismo suvokimo įgūdžius, kad kelias į mokyklą būtų saugus.

• Išmokykite vaikus, kaip elgtis pažymėtose („zebro“) bei reguliuojamosiose pėsčiųjų perėjose bei sankryžose. Vaikas turi žinoti, kad norėdamas pereiti gatvę, pirmiausia jis turi sustoti, iš pradžių pažiūrėti į kairę, paskui į dešinę, tada dar kartą į kairę ir įsitikinus, kad kelias laisvas, eiti per gatvę. Niekada neiti per gatvę, degant raudonam šviesoforo signalui. Paaiškinkite vaikui šviesoforo signalų reikšmes vairuotojui ir pėsčiajam.

• Prieš pirmą kartą vaikui savarankiškai einant į mokyklą, daug kartų aptarkite ir kartu nueikite tą kelią į mokyklą ar į autobusų stotelę. Ypač svarbu eiti tuo metu, kai iš tikrųjų bus pamokų pradžia ir pabaiga, reikėtų stengtis, kad viskas būtų tikroviška.

• Neleiskite vaikui vienam grįžti namo pirmąją dieną po pamokų. Vėliau taip pat nuolat tikrinkite, ar jis elgiasi taip, kaip jūs kartu mokėtės, ar jam turi įtakos kitų vaikų elgesys. Patikrinkite, ar vaiko kelyje neatsirado naujų pavojingų vietų, pavyzdžiui, statybos aikštelių.

• Atminkite, kad didžiausią įtaką vaikui daro jūsų pačių elgesys gatvėje, todėl visada rodykite jam gerą pavyzdį! Girkite savo vaiką ir neleiskite jam be reikalo ko nors baimintis. Kartais pasikeiskite vaidmenimis – leiskite, kad vaikas nuvestų jus į mokyklą, o pakeliui parodytų pavojingas vietas. Šitaip išsiaiškinsite, kurios vietos vaikui atrodo nesaugios ir gali kelti sunkumų.

• Išrinkite saugiausią kelią į mokyklą ir atgal, net jei jis kiek ilgesnis. Mažos apylankos gali gerokai sumažinti riziką.

• Paaiškinkite vaikui, kad ir „zebru“ pažymėtose, ir šviesoforo reguliuojamose pėsčiųjų perėjose reikia būti atidžiam, nes dar daug vairuotojų nesilaiko Kelių eismo taisyklių.

• Prieš pradedant vaikui naudotis visuomeniniu transportu ar mokykliniu autobusu, reikia pasitreniruoti. Važiuokite keletą kartų drauge su vaiku ir pamokykite jį, kaip reikia elgtis visuomeniniame transporte, einant į stotelę ir laukiant joje.

• Pasirūpinkite, kad vaikas iš namų išeitų laiku ir iki stotelės nueitų neskubėdamas. Jei vaikas skubės ir bijos pavėluoti, jo elgesys gali būti neprognozuojamas ir neapgalvotas.

• Mokykite vaiką stotelėje neišdykauti. Jis neturėtų pamiršti, kad privalo laikytis saugaus atstumo iki važiuojamosios dalies, nesisprausti pro duris ir nesistumdyti lipdamas į transporto priemonę.

• Nuolat priminkite vaikui, kad gatvę ar kelią galima pereiti tik už autobuso arba kitos transporto priemonės ir einant reikia būti ypač atsargiam. Visų geriausia – palaukti, kol transporto priemonė nuvažiuos.

• Labai svarbu, kad vaikai vilkėtų šviesius drabužius ir turėtų šviesą atspindinčius atšvaitus.

• Prie vaiko drabužių prisekite arba prisiūkite papildomų atšvaitų. Atšvaitai gali būti ir prikabinami, pavyzdžiui, prie kuprinės. Tokie atšvaitai gerai pastebimi iš visų pusių.

• Pirkdami striukę, avalynę ir kitokią aprangą, atkreipkite dėmesį į tai, kad jos detalės būtų pagamintos iš šviesą atspindinčių medžiagų. Tuomet būsite tikri, kad vaikas kelyje bus matomas jau iš tolo.

Mokslininkų paskaičiavimu, apie 90 proc. traumų būtų galima išvengti, tad vaikų saugumas slypi mūsų pačių rankose.

 

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiagą informaciją parengė:
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Ineta Butvidienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *