KLAUSOS SUTRIKIMAI: AUSIES BŪGNELIO PERFORACIJA, AUSIES SVETIMKŪNIAI, AUSŲ UŽDEGIMAS (OTITAS)

Klausa – vienas iš penkių pojūčių, kuriais pažįstame pasaulį. Ji mums leidžia bendrauti, reaguoti į išorinį pasaulį. Klausos jutimo organas yra ausis, kuri priima garso bangas, jas paverčia nerviniais impulsais ir klausos nervais perduoda į smegenis. Be klausos funkcijos, ausis taip pat yra ir pusiausvyros organas. Šiomis dienomis pastebime vis daugiau klausos sutrikimų dėl kurių žmonės negali pakankamai gerai girdėti ir suvokti garsus.

EarQ Anatomy of the Ear Chart

https://www.earq.com/hearing-health/anatomy-of-the-ear

Ausies sandara:

 • Išorinė ausis – Ausies kaušelis, išorinė klausomoji landa ir būgnelis.
 • Vidurinė – Būgninė ertmė, klausomieji kauliukai (plaktukas, priekalas, kilpa), ausies vamzdis, tempiamasis būgnelio raumuo, m. tensor tympani.
 • Vidinė – Prieangis, pusratiniai kanalai, sraigė.
 • Ausies būgnelio perforacija

Būgnelio perforacija – ausies būgnelio plyšimas. Ausies būgnelio perforacijos priežastys: ausies infekcija yra dažna ausų plyšimo priežastis, ypač vaikams. Ausų infekcijos metu skysčiai kaupiasi už ausies būgnelio. Dėl susikaupusio skysčio spaudimo gali plyšti vidurinės ausies raumenys. Kita priežastis – slėgio pokyčiai. Dėl slėgio poveikio išsivysto ausies trauma vadinama Barotrauma. Paprastai trauma išsivysto, kai slėgis už ausies labai skiriasi nuo slėgio ausies viduje. Veiklos, galinčios sukelti barotraumą: skridimas lėktuvu, stiprus smūgis į ausį, nardymas. Kiti sužalojimai taip pat gali sukelti būgnelio plyšimą. Tokie kaip stiprus smūgis į ausį, patirta trauma sportuojant bei autovarijos.

https://img.grepmed.com/uploads/4930/otoscope-membrane-ruptured-clinical-diagnosis-original.png

https://www.grepmed.com/images/4930/primarycare-perforated-diagnosis-membrane-tympanic-otoscope-ruptured

Ausies būgnelio plyšimo simptomai

Pagrindinis simptomas – skausmas. Skausmo intensyvumas gali kisti, padidėti ar sumažėti arba jaučiamas skausmas gali išlikti tokio pat intensyvumo. Taip pat iš pažeistos ausies gali tekėti vanduo, kraujas, pūliai. Ausies būgnelio plyšimas dėl vidurinės ausies infekcijos sukelia kraujavimą. Šios ausų infekcijos labiau tikėtinos mažiems vaikams, taip pat ir žmonėms, sergantiems gripu. Gali būti jaučiamas ūžimas, spengimas ausyse, klausos praradimas ar sutrikusi klausa pažeistoje ausyje bei galvos svaigimas.

Ausies būgnelio plyšimo diagnostika

 1. Ausų landas ir būgnelius apžiūri otoskopu.
 2. Atliekama timpanometrija, kuri  parodo ausies būgnelio, klausos kauliukų bei ausies trimito būklę. Stebima kaip ausies būgnelis reaguoja į slėgio pokyčius.

Ausies svetimkūniai

Svetimkūnis ausyje dažniausiai atsiranda mažiems vaikams, kurie į ausies kanalą įdeda smulkius daiktus. Įstrigus svetimkūniui ausyje jaučiamas skausmas, sutrinka klausa pažeistoje ausyje. Susiję simptomai gali būti vėmimas, pykinimas, kosulys ir kraujavimas. Jei objektas lieka ausyje ir jo nepašalina, gali išsivystyti infekcija, sukelianti intensyvesnį ausų skausmą, paraudimą.

Pediatric Ear Foreign Body Removal Southlake TX

 

 

 

 

 

 

Svetimkūnio pašalinimas

Paaiškėjus, kad norėdami pašalinti svetimkūnį bus būtinas vizitas pas gydytoją, reikia 8 valandas nevalgyti ir negerti, kadangi šalinant svetimkūnius gali prireikti intraveninės nejautros. 

 Ausų uždegimas (otitas)

Ūminis vidurinės ausies uždegimas (otitas) – vidurinės ausies gleivinės uždegimas, kuomet už būgnelio ima kauptis skystis ar pūliai. Dažniau serga vaikai nei suaugusieji. Infekcija ausies srityje gali labai paveikti bendrą žmogaus sveikatą ir klausą.

Vaikai jaučia šiuos simptomus: ausies skausmas ypač gulint, dėl jaučiamo skausmo sunku miegoti, nervingumas, pusiausvyros sutrikimai, aukšta temperatūra (> 38 °C), galvos skausmas, apetito praradimas.

Suaugusieji jaučia šiuos simptomus: ausies skausmas, skysčio tekėjimas iš ausies, sutrikusi klausa.

Ausų uždegimo (otito) gydymas

Ausų infekcijos gali sukelti komplikacijas, netgi klausos praradimą, todėl svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Kuo anksčiau kreipiamasi į gydytoją, tuo gydymas tampa efektyvesnis. Ausų infekcijos gydymas kiekvienam pacientui yra individualus, nes priklauso nuo infekcijos sunkumo, imuninės sistemos.

Vidurinės ausies uždegimo gydymui reikalingas:

 • Poilsis yra svarbi ausų infekcijos gydymo dalis. Taip pat reikia vengti triukšmo, kuris gali sukelti dar didesnį pažeidimą ir lemti klausos praradimą.
 • Antibiotikų ar kitų vaistų vartojimas. Yra keletas antibiotikų tipų, kuri svarbūs gydant bakterines ausų infekcijas, įskaitant fluorokvinolonų grupės antibiotikus. Prieš vartojant bet kokius vaistus rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Taigi klausa – viena iš svarbiausių jutimo funkcijų, kuri padeda žmonėms bendrauti, pažinti pasaulį, orientuotis aplinkoje. Klausydami ne tik girdime, bet ir suvokiame, ką kalba kitas žmogus, skiriame įvairius garsus. Todėl norėdami išsaugoti klausą, pravartu žinoti klausos sutrikimų simptomus ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Literatūra

 1. http://silutessveikata.lt/kovo-3-ioji-tarptautine-ausu-ir-klausos-diena-2/
 2. https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=anatomy-and-physiology-of-the-ear-90-P02025
 3. https://www.healthline.com/health/ruptured-eardrum#causes
 4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ruptured-eardrum/symptoms-causes/syc-20351879
 5. https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/zm2528
 6. https://affordableaudiology.com/tympanometric-testing
 7. https://www.emedicinehealth.com/foreign_body_ear/article_em.htm#how_do_you_remove_an_object_stuck_in_your_ear
 8. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ear-infections/symptoms-causes/syc-20351616
 9. http://www.entbhopal.com/blog/symptoms-and-treatment-of-ear-infections/

Parengė: visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Genovaitė Dzindzelėtaitė

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *