Vaikų trauminiai dantų pažeidimai

Dantų ėduonis nėra vienintelė priežastis, pažeidžianti vaikų dantis. Dar vienas lemtingas veiksnys, paveikiantis dantų, o kartu ir viso organizmo sveikatą – traumos.  Neatsargūs žaidimai, aktyvios sporto šakos, avarijos, nelaimingi atsitikimai gali baigtis dantų sužeidimu – trauma. Įvykus traumai būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į nukentėjusiojo bendrą sveikatos būklę: ar nebuvo praradęs sąmonės, ar nesvaigsta galva, nepykina, nesutriko rega, atmintis. Pasireiškus šiems sutrikimams, galima įtarti galvos smegenų traumą. Šiuo atveju reikės ne tik gydytojo odontologo, bet ir kitų specialistų (gydytojo oftalmologo, neurologo) konsultacijos. Dažniausiai pasitaikančių traumų pobūdis gali būti įvairus: danties vainiko, šaknies lūžiai; dantų sumušimai ar visiškas danties išmušimas. Bet kokio sumušimo atveju pirmiausia reikia sumuštą vietą šaldyti iki keturių valandų. Jei dantis paslankus, reikia vengti jį traumuoti sukandant, ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Įvykus traumai, esant susiūtoms žaizdoms burnoje ar dantų įtvarams, ypatingai būtina burnos higiena. Visi dantys valomi įprastai, o sužeistas vietas valyti reiktų atsargiai, papildomai jų netraumuojant, tačiau jei yra uždėti įtvarai, valymas turėtų būti dar kruopštesnis, nes dėl prietaisų burnoje aktyviau kaupiasi apnašos. 

        Visiškai išmušus dantį, būtina jį surasti ir pamerkti į skystį, kad  ilgiau išliktų gyvi danties ir apydančio audiniai. Sauso danties laikyti negalima. Vanduo šiuo atveju netinka. Geriausiai tinka pienas, kuris išlaiko gyvus danties audinius net iki 6 valandų, bei  seilės,   išlaikančios  iki dviejų valandų gyvus danties audinius. Todėl reiktų išmuštą dantį užkišti vaikui už skruosto ir saugoti, kad nenurytų ar neužspringtų. Be šių priemonių danties audinius kurį laiką gerai išsaugo ir fiziologinis tirpalas bei kontaktinių lęšių skystis.

          Po danties traumos rekomenduojama pacientą nuolat tikrinti penkerius  metus iš eilės atliekant klinikinius ir rentgenologinius tyrimus tokia seka: praėjus 1 savaitei po traumos, po 3–4 savaičių, po 6 savaičių, po 3–6 mėnesių, o vėliau kartą per metus. Gydytojui odontologui uždėjus įtvarą, būtinas antibiotikų kursas. Taip pat reiktų pasikonsultuoti su apylinkės pediatru dėl galimos stabligės skiepų revakcinacijos.

         Dvi savaites po traumos privaloma minkšta dieta, negalima kąsti kieto maisto. Dantų šepetėlio ir pastos, skalavimo skysčio pagalba būtina palaikyti labai gerą burnos ertmės higieną.

          Siekiant  išvengti potrauminių padarinių labai svarbu, kad mokyklose, sporto klubuose visuomet šaldytuve būtų sterilizuoto pieno pakelis. Tinka ir kūdikių pieno mišiniai. Jų galiojimo laikas ilgas, tad atsitikus nelaimei, visuomet bus po ranka. Apie šias priemones bei kaip tinkamai elgtis, įvykus dantų traumai, turėtų žinoti visi moksleiviai, treneriai ir mokytojai.

        Ir, žinoma, reikėtų pasirūpinti  profilaktine dantų apsauga. Daugelyje pasaulio valstybių neleidžiama sportuoti be specialių kapų. Apsauginės kapos padeda sportuojantiems išvengti dantų ir minkštųjų burnos audinių sužalojimų. Jos yra patogios , neturi kvapo ir skonio, minimaliai trukdo kvėpuoti ir kalbėti, yra atsparios mechaniniams pažeidimams. Apsauginės kapos paskirsto smūgio jėgą didesniame paviršiaus plote, taip sumažindamos poveikį vienai konkrečiai sričiai. Lietuvoje, kažkodėl tai nėra labai populiaru. O juk daugiausia traumų paaugliai patiria sportuodami. Ypatingai rizikos grupei priklauso vaikai, kurių dantys atsikišę ar yra mišrus sąkandis.

        Suteikus savalaikę profesionalią pagalbą dantų traumų atveju, laiku atvykus pas gydytoją odontologą galima išvengti daugelio dantų trauminių pažeidimų komplikacijų, dėl kurių dažnai netenkama danties. Be to tėvai ar globėjai, apdraudę vaiko sveikatą, turėtų neužmiršti nuvykti į draudimo kompaniją su odontologo išrašu, kur galėtų gauti bent dalinę patirtos traumos kompensaciją.

 

Informaciją parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė,

Vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Nijolė Klapatauskienė

 

https://odontologurumai.lt/lt/apie-vaiku-dantis

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *