ŠILALĖS VSB ĮSIGIJO MOKOMĄJĮ DEFIBRILIATORIŲ

Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įgyvendindamas „Šilalės rajono gyventojų sveikatos stiprinimas ir sveikos gyvensenos ugdymas“ projektą, įsigijo mokomąjį defibriliatorių. Š.m. spalio 10 d., UAB „Paramedica Lietuva“ medicinos atstovės pristatė ir apmokino Biuro darbuotojus, kaip naudotis defiriliatoriumi, kada jį tikslinga panaudoti, kokie pagrindiniai veikimo principai. Biuras įgyvendindamas anksčiau minėtą projektą, vykdo Pirmos pagalbos mokymus, kurių metu gyventojai ir vaikai yra apmokomi pagrindinių pirmosios pagalbos principų, šio mokomojo defibriliatorius panaudojimas bus viena iš mokymo dalių.

Automatinis išorinis defibriliatorius (AID) – tai kompiuterinis prietaisas, kuris analizuoja širdies ritmą, atpažįsta defibriliuojamą ritmą ir atlieka defibriliaciją. Aparatai įgarsinti kiekvienos šalies valstybine kalba. Nesibaiminkite, įrangą liesti ir atidaryti yra visiškai saugu. Išmokti naudoti defibriliatorių nesunku, tai veiksmingas ir paprastai naudojamas prietaisas. Automatinį išorinį defibriliatorių galima naudoti vaikams nuo vienerių metų amžiaus, tik reikia nustatyti vaikų režimą arba uždėti ant krūtinės ląstos mažesnius elektrodus, skirtus vaikams iki aštuonerių metų.

Kiekviena pavėluota defibriliacijos minutė 10 proc. sumažina išgyvenimo tikimybę. Neatlikus defibriliacijos arba atlikus pavėluotai, išsenka širdies energijos atsargos ir išnyksta elektrinė širdies veikla. Tokia būklė vadinama asistolija. Asistolija negydoma defibriliacija. Todėl svarbu defibriliatorių prijungti jau ketvirtą minutę.

Vertinant nukentėjusiojo būklę negalima nustatyti širdies ritmo sustojimo. Nedelsiant pradėtas gaivinimas garantuoja minimalią kraujotaką, kol bus atkurtas normalus širdies ritmas taikant defibriliaciją.

Širdies ritmo sutrikimą gali sukelti įvairios ligos, kurių metu širdis sustoja, ar plaka per silpnai, kad išstumtų kraują. Skilvelių virpėjimas ir skilvelių tachikardija gydomi elektros impulsu – tai ir yra defibriliacija. Prie aparato prijungiami lipnūs elektrodai, kurie klijuojami ant nuogos ir sausos krūtinės ląstos. Elektrodai atlieka dvi funkcijas:

  • nuskaito elektros impulsus ir perduoda juos į defibriliatoriaus aparatą;
  • iš defibriliatoriaus leidžia į žmogaus kūną defibriliacijos išlydį.

Tarptautinis AID buvimo vietos žymėjimas

Kaip naudoti automatinį išorinį defibriliatorių?

  1. Aparatą dėkite šalia paciento galvos, įjunkite ir vykdykite defibriliatoriaus nurodymus.
  2. Išėmę iš pakelio priklijuokite defibriliatoriaus elektrodų lapelius prie nuogos ir sausos krūtinės ląstos, kaip pavaizduota ant elektrodų lapelių. Pirmasis elektrodas klijuojamas dešinėje krūtinės pusėje, žemiau raktikaulio. Kitas klijuojamas kairėje pusėje, į šoną nuo kairiojo spenelio. Jei yra keli gelbėtojai, nenutraukite gaivinimo, kol klijuojami elektrodai.
  3. Defibriliatorius analizuoja širdies ritmą. Nelieskite ir niekam neleiskite liesti nukentėjusiojo. Vykdykite aparato duodamas balso ar vizualines komandas. Paspauskite analizavimo mygtuką, jei to prašo aparatas (jeigu defibriliatoriaus aparatas automatinis, jis tą pats atlieka).
  4. Jei aparatas praneša, kad defibriliuoti nereikia, gaivintojas tegu toliau atlieka krūtinkaulio paspaudimus ir oro įpūtimus. Defibriliatoriaus elektrodų nuimti nereikia, kol atvyks medikai.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Vilma Navardauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *